ŚwiatPierwszy ludzki klon będzie Arabem?

Pierwszy ludzki klon będzie Arabem?

Profesor Severino Antinori (z lewej) oraz Panayiotis Zavos (AFP)
Pierwszym na świecie sklonowanym człowiekiem, który pojawi się na świecie za około 7 miesięcy,
będzie dziecko pochodzenia arabskiego - poinformowała agencja ITAR-TASS. Informację taką agencja uzyskała od bliskiego współpracownika włoskiego genetyka Severino Antinoriego.

08.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Współpracownik poinformował również, że ojcem dziecka będzie znany w świecie arabskim człowiek, dysponujący bardziej niż wystarczającymi środkami finansowymi do szybkiego zakończenia doświadczenia. Dodał także, że eksperyment przeprowadzany jest w kraju islamskim, ponieważ Zachód do tej pory nie wyraził zgody na klonowanie.

Wcześniej na konferencji zorganizowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich sam Antinori poinformował, że jedna kobieta spośród tysięcy niepłodnych par objętych programem jest w ósmym tygodniu ciąży. Odmówił podania, jakiej narodowości jest kobieta i gdzie obecnie przebywa.

Antinori jest bliskim współpracownikiem amerykańskiego lekarza cypryjskiego pochodzenia Panayiotisa Zavosa z Andrology Institute of America w Lexington w stanie Kentucky. Zavos ogłosił już wcześniej, że pierwsze sklonowane dziecko urodzi się przed końcem 2001 roku.

Eksperyment, przeprowadzony w jednym z krajów arabskich, może wywołać burzę protestów, gdyż w wielu krajach klonowanie reprodukcyjne jest prawnie zabronione. Wiele autorytetów naukowych ostrzega też przed dużym ryzykiem wad rozwojowych i ryzykiem śmiertelności wśród tak urodzonych dzieci. W 2001 roku brytyjskie Royal Society wydało raport, w którym proponuje ustanowienie światowego zakazu klonowania ludzi w celach reprodukcyjnych.

W listopadzie 2001 roku amerykańska firma biotechnologiczna Advanced Cell Technology z Massachusetts opublikowała informację o uzyskaniu trzech zarodków ludzkich w stadium 6-komórkowym. Do podobnego eksperymentu wcześniej przyznawali się badacze chińscy. Obydwa eksperymenty były jednak traktowane jako tzw. klonowanie terapeutyczne, którego celem jest uzyskiwanie zarodkowych komórek macierzystych w celach terapeutycznych. Zarodki uzyskane do tych celów są niszczone po kilku tygodniach. Nad dopuszczeniem tego typu klonowania debatuje się obecnie w wielu krajach. (mk)

ciążazarodekklonowanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)