Trwa ładowanie...
drks01v

Pierwszy ludzki klon będzie Arabem?

Profesor Severino Antinori (z lewej) oraz Panayiotis Zavos (AFP)
Pierwszym na świecie sklonowanym człowiekiem, który pojawi się na świecie za około 7 miesięcy,
będzie dziecko pochodzenia arabskiego - poinformowała agencja ITAR-TASS. Informację taką agencja uzyskała od bliskiego współpracownika włoskiego genetyka Severino Antinoriego.

drks01v

Współpracownik poinformował również, że ojcem dziecka będzie znany w świecie arabskim człowiek, dysponujący bardziej niż wystarczającymi środkami finansowymi do szybkiego zakończenia doświadczenia. Dodał także, że eksperyment przeprowadzany jest w kraju islamskim, ponieważ Zachód do tej pory nie wyraził zgody na klonowanie.

Wcześniej na konferencji zorganizowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich sam Antinori poinformował, że jedna kobieta spośród tysięcy niepłodnych par objętych programem jest w ósmym tygodniu ciąży. Odmówił podania, jakiej narodowości jest kobieta i gdzie obecnie przebywa.

Antinori jest bliskim współpracownikiem amerykańskiego lekarza cypryjskiego pochodzenia Panayiotisa Zavosa z Andrology Institute of America w Lexington w stanie Kentucky. Zavos ogłosił już wcześniej, że pierwsze sklonowane dziecko urodzi się przed końcem 2001 roku.

Eksperyment, przeprowadzony w jednym z krajów arabskich, może wywołać burzę protestów, gdyż w wielu krajach klonowanie reprodukcyjne jest prawnie zabronione. Wiele autorytetów naukowych ostrzega też przed dużym ryzykiem wad rozwojowych i ryzykiem śmiertelności wśród tak urodzonych dzieci. W 2001 roku brytyjskie Royal Society wydało raport, w którym proponuje ustanowienie światowego zakazu klonowania ludzi w celach reprodukcyjnych.

drks01v

W listopadzie 2001 roku amerykańska firma biotechnologiczna Advanced Cell Technology z Massachusetts opublikowała informację o uzyskaniu trzech zarodków ludzkich w stadium 6-komórkowym. Do podobnego eksperymentu wcześniej przyznawali się badacze chińscy. Obydwa eksperymenty były jednak traktowane jako tzw. klonowanie terapeutyczne, którego celem jest uzyskiwanie zarodkowych komórek macierzystych w celach terapeutycznych. Zarodki uzyskane do tych celów są niszczone po kilku tygodniach. Nad dopuszczeniem tego typu klonowania debatuje się obecnie w wielu krajach. (mk)

drks01v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drks01v
Więcej tematów