Trwa ładowanie...
d1gr9ji

Pierwszy ekspert obciążył Miloszevicia

Przed haskim trybunałem ONZ zeznawał w środę, w procesie Slobodana Miloszevicia, kolejny świadek oskarżenia - pierwszy ekspert Patrick Ball.

d1gr9ji
d1gr9ji

Ball, zastępca dyrektora Programu Nauki i Praw Człowieka w Amerykańskim Stowarzyszeniu na rzecz Wspierania Nauki, opracowywał raporty statystyczne o ucieczce Albańczyków z Kosowa w marcu i maju 1999 roku.

Z raportów wynika, że to jugosłowiańskie siły zbrojne podległe Miloszeviciowi odpowiadają za zbrodnie i masowe deportacje Albańczyków. Świadek podkreślał, że badanie fenomenu masowego exodusu sprawiało mu często wielkie trudności. Dlatego musiał opracować nowe metody, którymi można było obliczyć liczbę uciekających całymi rodzinami kosowskich Albańczyków.

Badania prowadzono na granicy Kosowa z Albanią. Na podstawie tych danych opracowywano później raporty i analizowano kolejne fale uchodźców.

Obalają one tezę wysuwaną przez Miloszevicia, że Albańczycy uciekali przed bombami NATO, albo przed atakami bojowników z Wyzwoleńczej Armii Kosowa UCK.

Pierwsza faza procesu byłego dyktatora Jugosławii koncentruje się na zbrodniach wojennych w Kosowie. Prokuratorzy chcą mu udowodnić odpowiedzialność za wypędzenie z prowincji ponad 800 tysięcy Albańczyków.

Jeszcze w tym tygodniu przed trybunałem stanie brytyjski polityk Paddy Ashdown, wysoki przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej w Bośni. (and)

d1gr9ji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gr9ji
Więcej tematów