Pierwszy dzwonek po wakacjach
Prawie 7 mln uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny. Najważniejszym zadaniem dla polskich szkół jest wyrównanie różnic w poziomie nauczania, które pokazały wyniki nowej matury - powiedział premier Marek Belka podczas centralnej inauguracji w Warszawie.
Obiektywne wyniki zewnętrznego egzaminu pokazały, że najważniejszym problemem jest poziom nauczania, który nie jest jednakowy, różnice między szkołami są bardzo duże - powiedział Belka podczas inauguracji w warszawskim LO im. Lelewela.
Jego zdaniem, teraz najważniejszym zadaniem stojącym przed nauczycielami i władzami oświatowymi jest "łagodzenie tych nierówności". Jest to ważne, bo przecież wynik matury będzie decydował o szansach na studia - tłumaczył Belka.
O maturę i studia martwią się także uczniowie. W tym roku wyniki matury były tak różne, że sama nie wiem, czy uda mi się dobrze zdać - martwiła się Kasia, którą egzamin czeka w tym roku.
Minister edukacji Mirosław Sawicki pocieszał, że w czwartek weszło w życie nowe Prawo o szkolnictwie wyższym. To ważny dokument dla licealistów, bo uporządkowana zostanie rekrutacja na uczelnie. Nowa matura jest podstawą przyjęcia do szkoły wyższej, a wszystkie dodatkowe egzaminy można przeprowadzać tylko za zgodą ministra - powiedział.
W czasie, gdy w szkole odbywała się centralna inauguracja roku szkolnego, przed budynkiem protestowały z młodzieżówek SLD, SdPl, UP, PSL przeciwko wprowadzeniu odpłatności za studia. Zapisy dotyczące odpłatności znalazły się w rządowej strategii edukacyjnej na lata 2007-2013. Pikietujący zakłócili uroczystości i w czasie wystąpienia premiera weszli na scenę i wręczyli mu list protestacyjny.
Rok szkolny rozpoczął się w ok. 40 tys. polskich szkół. Z szacunków ministerstwa edukacji wynika, że 1 września naukę rozpoczęło 6 mln 681 tys. uczniów, z tego ok. 395 tys. to dzieci, które poszły do szkoły po raz pierwszy.
Nie wszyscy uczniowie skończyli już jednak wakacje. Z powodu nie zakończonych remontów w trzech szkołach w kraju rozpoczęcie roku szkolnego zostało przesunięte. Do 5 września wolnym czasem cieszyć mogą się dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Krakowie, do 12 września uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Sopocie a do 16 września - w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jabłonnie (woj. wielkopolskie). Do 5 września odłożone są także lekcje w Zespole Szkół nr 2 w Białym Borze. W szkole tej uczy się młodzież z mniejszości litewskiej - uczniowie są teraz na Ukrainie, gdzie biorą udział w obchodach rocznicy niepodległości tego kraju.