ŚwiatPierwsze urodzone w Polsce dziecko uchodźców z Donbasu

Pierwsze urodzone w Polsce dziecko uchodźców z Donbasu

W olsztyńskim szpitalu urodziło się dziecko małżeństwa uchodźców ewakuowanych w styczniu do Polski z Donbasu. Mimo miejsca urodzenia dziewczynka otrzyma obywatelstwo ukraińskie, jak jej rodzice, i musi uzyskać zezwolenie na pobyt stały w naszym kraju.

Pierwsze urodzone w Polsce dziecko uchodźców z Donbasu
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Waszczuk

Córka Olega i Diany z Ługańska jest pierwszym urodzonym na terytorium Polski dzieckiem osób polskiego pochodzenia ewakuowanych przez nasz rząd ze wschodniej Ukrainy. Od połowy stycznia uchodźcy mieszkają w ośrodkach w Łańsku i Rybakach k. Olsztyna.

Jak powiedział dyrektor ośrodka Caritas w Rybakach ks. Piotr Hartkiewicz, dziewczynka i jej matka czują się dobrze i prawdopodobnie już w środę opuszczą olsztyński szpital. - Rodzice nie wybrali jeszcze imienia dla córki. Dostali natomiast już cztery wyprawki dla noworodka od różnych instytucji - mówił.

Według dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Agnieszki Boczkowskiej, rodzice po uzyskaniu aktu urodzenia będą musieli wystąpić o zalegalizowanie pobytu dziecka w naszym kraju. - Ma ono ukraińskie obywatelstwo po obojgu rodzicach. W związku z tym, podobnie jak oni, musi uzyskać zezwolenie na pobyt stały - wyjaśniła.

Boczkowska dodała, że ojciec dziewczynki, który ma polskie pochodzenie, otrzymał już kartę stałego pobytu. Wobec matki trwa jeszcze procedura azylowa, po zakończeniu której również otrzyma takie zezwolenie.

Dziecko uzyskuje obywatelstwo kraju rodziców

W Polsce nie obowiązuje "prawo ziemi" (łac. ius soli) tylko "zasada krwi" (ius sanguinis). Oznacza to, że dziecko uzyskuje obywatelstwo kraju swoich rodziców, a nie miejsca, w którym się urodziło. Dziecko nabywa polskie obywatelstwo "z urodzenia", gdy co najmniej jedno z rodziców posiada takie obywatelstwo - nie ma wówczas znaczenia, czy urodziło się w Polsce, czy za granicą.

Prawo ziemi ma zastosowanie jedynie wtedy, gdy dziecko urodzi się lub zostanie znalezione na terytorium Polski, a oboje rodzice są nieznani, ich obywatelstwo jest nieokreślone lub nie mają żadnego obywatelstwa. W takiej sytuacji dziecko z mocy prawa nabywa obywatelstwo polskie.

129 osób z zezwoleniem na pobyt stały

W Łańsku i Rybakach przebywają obecnie 192 osoby ewakuowane z tych miejscowości we wschodniej Ukrainy, w których trwały walki z prorosyjskimi separatystami. Otrzymują one zezwolenia na pobyt stały na podstawie posiadanej Karty Polaka lub udokumentowanego polskiego pochodzenia. Dotychczas uzyskało je 129 osób. Dziewięć kolejnych osób miało zezwolenia na pobyt stały w już chwili przyjazdu. W stosunku do pozostałych osób trwają jeszcze procedury.

Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie karty pobytu stałego może być też dla nich istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa.

Większość ewakuowanych z Donbasu to rodziny z dziećmi, w tym kilkumiesięcznymi. Kilkoro w wieku 5-6 lat chodzi do przedszkola. Ponad 20 starszych dzieci uczęszcza do polskiej podstawówki i gimnazjum w Stawigudzie. Większość młodzieży w wieku licealnym rozpoczęła naukę w liceum w Olsztynie, a dwie osoby w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

Zobacz również: Uchodźcy z Donbasu. Jak sobie radzą w Polsce?
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)