Pierwsze takie Zgromadzenie Narodowe w historii Polski
• 1200 gości z Polski i z zagranicy weźmie udział w uroczystym Zgromadzeniu Narodowym w Poznaniu. Początek o godz. 12.00
• Wspólne obrady Sejmu i Senatu związane są z uroczystościami 1050. rocznicy Chrztu Polski
• W trakcie posiedzenia orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda
• Pierwszy raz w historii Zgromadzenie Narodowe odbywa się poza Warszawą
15.04.2016 | aktual.: 15.04.2016 11:26
W południe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w obecności posłów i senatorów prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie. W posiedzeniu weźmie również udział premier Beata Szydło wraz z ministrami, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.
W czasie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego zostanie odczytana okolicznościowa uchwała, przyjęta wcześniej przez parlamentarzystów. Posłowie i senatorowie wyrażają w niej "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość".
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział, że Polska przez przyjęty przez Mieszka I chrzest "weszła w skład państw chrześcijańskiej Europy". - Miało to wpływ na następne nasze dzieje przez wiele pokoleń i wzmocniło naszą wielką więź z chrześcijaństwem - mówił Kuchciński. Podkreślił, że uroczystości w Poznaniu i Gnieźnie mają na celu przypomnienie o tej więzi.
Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski będą mogli wysłuchać prawykonania przez Filharmonię Poznańską "Oratorium966.pl", skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.
Prezydent odsłoni też tablicę upamiętniającą uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.
"Na bazie historii, pamięci i prawdy powinniśmy budować wspólnotę narodową"
Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, mówił w radiowej Jedynce, że zależało mu na nadaniu odpowiedniej rangi tym obchodom, stąd wspólne, uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu w stolicy Wielkopolski.
- To bardzo ważne wydarzenie historyczne. Mamy piękną, wspaniałą historię i jesteśmy z niej dumni. Ważne tym bardziej, że 50 lat temu państwo zignorowało tysiąclecie Chrztu Polski - tłumaczył gość "Sygnałów Dnia".
Marszałek Senatu dodał, że na bazie historii, pamięci i prawdy powinniśmy budować wspólnotę narodową.
Sejm przyjął uchwałę z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski
W 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa na naszych ziemiach wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość - głosi uchwała, którą Sejm przyjął przez aklamację.
Przed tygodniem uchwałę o tej samej treści w związku ze 1050. rocznicą przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa przyjął również Senat. Jej tekst ma zostać uroczyście odczytany 15 kwietnia podczas Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu.
W uchwale zapisano, że "dziejowa decyzja księcia Mieszka I, który dzięki czeskiej księżnej Dobrawie przyjął chrzest w roku 966 włączyła nas w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej, co zostało rychło potwierdzone na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku".
Centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się 14 kwietnia w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. 16 kwietnia w stolicy Wielkopolski zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne na Inea Stadionie dla ponad 40 tys. wiernych. Zwieńczy je prezentacja musicalu "Jesus Christ Superstar".
Według historyków, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.