Trwa ładowanie...
d2eb6h5

Pierwsze święto Służby Ochrony Państwa. Minister dziękuje za "trud tworzenia formacji"

Działająca od czterech miesięcy Służba, która zastąpiła Biuro Ochrony Rządu, obchodzi we wtorek swoje święto. W obchodach nie wzięli jednak udziału generałowie BOR. Powód? Nie zostali na nie zaproszeni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Joachim Brudziński podziękował funkcjonariuszom za "trud tworzenia formacji"
Joachim Brudziński podziękował funkcjonariuszom za "trud tworzenia formacji" (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d2eb6h5

Joachim Brudziński za pośrednictwem Twittera złożył funkcjonariuszom życzenia oraz podziękował za ich pracę. - Po raz pierwszy w historii obchodzimy święto waszej służby, która przez ostatnie cztery miesiące przeszła znaczącą reformę. Dziękuję wszystkim tym z państwa, którzy podjęli się trudu tworzenia nowej formacji - powiedział minister.

Minister, przede wszystkim, podziękował tym, którzy mimo możliwości odejścia ze służby, postanowili w niej zostać.

d2eb6h5

- Wasza postawa zasługuje na szacunek i uznanie. Wasze doświadczenia przekazywane młodszym kolegom będą procentować w przyszłości. Życzę wszystkim państwu, aby kolejne lata przepełnione były sukcesami zawodowymi i osobistymi. Wszystkiego dobrego - powiedział.

Zobacz także: Niepokojący sondaż dla PiS. Minister PiS komentuje

Generałowie BOR bez zaproszeń

Tegoroczne obchody święta SOP odbywały się w Belwederze z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Byli generałowie Biura Ochrony Rządu nie zostali na nie zaproszeni.

d2eb6h5

- To się nigdy w historii nie zdarzyło - powiedział w rozmowie z portalem rp.pl gen. Marian Janicki, szef BOR w latach 2007-2013.

W tej sytuacji, byli generałowie Biura Ochrony Rządu postanowili przyjść we wtorek do dawnej siedziby Biura, aby złożyć hołd pod obeliskiem upamiętniającym śmierć na służbie byłych funkcjonariuszy, którzy zginęli w Iraku i Smoleńsku.

SOP zamiast BOR

1 lutego weszła w życie ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu. Nowa służba zyskała m.in. uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze.

d2eb6h5

Ma też zadania polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2eb6h5

Podziel się opinią

Share

d2eb6h5

d2eb6h5
Więcej tematów