Trwa ładowanie...

Pierwsze święto Służby Ochrony Państwa. Minister dziękuje za "trud tworzenia formacji"

Działająca od czterech miesięcy Służba, która zastąpiła Biuro Ochrony Rządu, obchodzi we wtorek swoje święto. W obchodach nie wzięli jednak udziału generałowie BOR. Powód? Nie zostali na nie zaproszeni.

Share
Pierwsze święto Służby Ochrony Państwa. Minister dziękuje za "trud tworzenia formacji"
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d3w1ey9

Joachim Brudziński za pośrednictwem Twittera złożył funkcjonariuszom życzenia oraz podziękował za ich pracę. - Po raz pierwszy w historii obchodzimy święto waszej służby, która przez ostatnie cztery miesiące przeszła znaczącą reformę. Dziękuję wszystkim tym z państwa, którzy podjęli się trudu tworzenia nowej formacji - powiedział minister.

Minister, przede wszystkim, podziękował tym, którzy mimo możliwości odejścia ze służby, postanowili w niej zostać.

d3w1ey9

- Wasza postawa zasługuje na szacunek i uznanie. Wasze doświadczenia przekazywane młodszym kolegom będą procentować w przyszłości. Życzę wszystkim państwu, aby kolejne lata przepełnione były sukcesami zawodowymi i osobistymi. Wszystkiego dobrego - powiedział.

Zobacz także: Niepokojący sondaż dla PiS. Minister PiS komentuje

Generałowie BOR bez zaproszeń

Tegoroczne obchody święta SOP odbywały się w Belwederze z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Byli generałowie Biura Ochrony Rządu nie zostali na nie zaproszeni.

- To się nigdy w historii nie zdarzyło - powiedział w rozmowie z portalem rp.pl gen. Marian Janicki, szef BOR w latach 2007-2013.

d3w1ey9

W tej sytuacji, byli generałowie Biura Ochrony Rządu postanowili przyjść we wtorek do dawnej siedziby Biura, aby złożyć hołd pod obeliskiem upamiętniającym śmierć na służbie byłych funkcjonariuszy, którzy zginęli w Iraku i Smoleńsku.

SOP zamiast BOR

1 lutego weszła w życie ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu. Nowa służba zyskała m.in. uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze.

Ma też zadania polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w1ey9

Podziel się opinią

Share
d3w1ey9
d3w1ey9
Więcej tematów