Trwa ładowanie...
d42kt0s
Pierwsze spotkanie papieża Franciszka i prezydenta Obamy
x-news/TVN 24

Pierwsze spotkanie papieża Franciszka i prezydenta Obamy

Konflikty na świecie i konieczność rozwiązania ich na drodze negocjacji - to jeden z tematów rozmowy papieża Franciszka z prezydentem USA Barackiem Obamą w czwartek w Watykanie - podano w komunikacie po audiencji. Było to ich pierwsze spotkanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d42kt0s

W oświadczeniu wydanym po rozmowach prezydenta z papieżem, a następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominique'em Mambertim poinformowano, że ich tematem były aktualne wydarzenia międzynarodowe, choć nie podano szczegółów. Jak wynika z noty wyrażone zostało pragnienie poszanowania prawa humanitarnego oraz międzynarodowego tam, gdzie toczą się konflikty, oraz poszukiwania rozwiązań dla nich na drodze negocjacji.

Ponadto podczas watykańskich rozmów podniesiona została kwestia relacji między państwem a Kościołem - głosi komunikat. Wymienione zostały w nim takie sprawy, jak "korzystanie z prawa do wolności religijnej, do życia i sprzeciwu sumienia", a także reforma polityki imigracyjnej.

d42kt0s

"Ponadto wyrażono wspólne zobowiązanie na rzecz wykorzenienia handlu ludźmi na świecie" - podał Watykan.

Prywatna rozmowa papieża Franciszka z prezydentem USA Barackiem Obamą trwała ponad 50 minut.

- Witam, panie prezydencie - powiedział Franciszek po angielsku do Obamy, przyjmując go w Pałacu Apostolskim. Obama podziękował za słowa powitania i podkreślił: "To cudowne, że mogliśmy się spotkać". Prezydent wyznał Franciszkowi, że jest pełen podziwu dla niego.

Następnie razem weszli do papieskiej biblioteki, gdzie zasiedli przy biurku i rozpoczęli rozmowy z udziałem tłumaczy. Po ich zakończeniu, w czasie drugiej, publicznej części audiencji z udziałem amerykańskiej delegacji, zarówno papież i prezydent często uśmiechali się.

d42kt0s

Barack Obama podarował Franciszkowi skórzaną szkatułkę z nasionami owoców i warzyw, pochodzącymi z ogródka w Białym Domu. - Część nasion jest dla Waszej Świątobliwości. Druga część zostanie podarowana w akcie dobroczynnym na cześć Waszej Świątobliwości - wyjaśnił prezydent USA.

Dodał, że kiedy papież będzie miał możliwość odwiedzenia Białego Domu, będzie mógł zobaczyć także tamtejszy ogródek warzywny. - Czemu nie? - odpowiedział papież po hiszpańsku.

Prezydent Obama, który otrzymał w prezencie od Franciszka jego encyklikę "Radość Ewangelii" podkreślił w rozmowie z nim: "Przeczytam ją prawdopodobnie w Gabinecie Owalnym, kiedy będę naprawdę sfrustrowany. Jestem pewien, że doda mi sił i mnie uspokoi".

Obama poprosił Franciszka, by modlił się za niego i za jego rodzinę. Pożegnali się zaś długim, serdecznym uściskiem dłoni.

Następnie prezydent USA razem z szefem dyplomacji Johnem Kerrym udał się na rozmowę z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.

d42kt0s

Podziel się opinią

Share
d42kt0s
d42kt0s
Więcej tematów