Trwa ładowanie...
d2mcooj

Pierwsza w Polsce transplantacja na odległość

Chirurdzy ze Szczecina i Warszawy przeprowadzili pierwszą w Polsce krzyżową transplantację na odległość. Nerkami wymieniły się małżeństwa - informuje "Gazeta Wyborcza".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwsza w Polsce transplantacja na odległość
(PAP, Fot: Łukasz Szelemej)
d2mcooj

Nowej nerki potrzebowali 59-letni mężczyzna i 36-letnia kobieta. Narządy chcieli oddać im ich małżonkowie, ale operacje były niemożliwe z powodu różnych grup krwi. Dlatego lekarze zdecydowali się na operację krzyżową.

W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć dwie pary (wtedy to transplantacja krzyżowa), kilka czy kilkanaście (wtedy to operacja łańcuchowa). W tym przypadku dawczyni ze Szczecina oddała nerkę warszawskiej pacjentce, a mąż tej drugiej przekazał narząd 59-latkowi. Dawców i biorców dzieliło niespełna 600 km. Między miastami nerki przeleciały rejsowym samolotem LOT-u.

W obu szpitalach do operacji zaangażowanych były liczące kilkanaście osób zespoły m.in. nefrologów, chirurgów transplantacyjnych i psychologów.

W sumie od pobrania do przeszczepiania narządów minęło sześć godzin. Do tej pory przeprowadzono w Polsce cztery tego typu operacje, ale ta jest pierwszą przeprowadzoną między szpitalami z różnych miast.

d2mcooj

Podziel się opinią

Share
d2mcooj
d2mcooj
Więcej tematów