Trwa ładowanie...

Pierwsza taka sytuacja w Polsce. Pobłogosławiono pary jednopłciowe

To pierwszy taki przypadek w kościele w Polsce. W parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie odbyło się niecodzienne wydarzenie. Dziesięć par jednopłciowych otrzymało błogosławieństwo podczas specjalnego nabożeństwa. Informację o tym wydarzeniu przekazał proboszcz parafii, ks. Michał Jabłoński.

Pobłogosławiono 10 par jednopłciowychPobłogosławiono 10 par jednopłciowychŹródło: Facebook
d295vpz
d295vpz

Nabożeństwo, podczas którego udzielono błogosławieństwa, miało miejsce w piątek. Było to związane z obchodami Międzynarodowego Dnia przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Organizatorami tego wydarzenia była warszawska parafia ewangelicko-reformowana oraz Fundacja Wiara i Tęcza.

- Podczas nabożeństwa śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Ksiądz Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał ks. Jabłoński.

Jak zaznaczył ks. Jabłoński, po modlitwie wspólnie z ks. Haliną Radacz i ks. Adamem Świeżyńskim udzielili błogosławieństwa dziesięciu parom jednopłciowym zgromadzonym w kościele.

- Oczywiście błogosławieństwo nie jest równoznaczne z zawarciem małżeństwa przez te osoby - zastrzegł proboszcz.

d295vpz

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Matura 2024. Przepytaliśmy Polaków z zadań. "Jak tu leżę". "Nie rozumiem tego"

"Ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych"

Ks. Jabłoński podkreślił, że gest błogosławieństwa nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu, jeżeli jest tam odpowiedzialność, szacunek, radość dawania i ofiarowania siebie drugiemu - dodał.

Duchowni chcieli przez gest błogosławieństwa przekazać parom jednopłciowym, że "doceniają ich miłość i ważą ją na równi z miłością par heteroseksualnych".

d295vpz

Ks. Jabłoński zaznaczył, że część par zadeklarowała wcześniej, że pragnie otrzymać błogosławieństwo, jednak w trakcie nabożeństwa spontanicznie dołączyły do nich kolejne pary obecne w kościele.

- To było bardzo wzruszające, widziałem radość na twarzach tych osób, które mówiły, że wreszcie się doczekały, że Kościół w osobie duchownego ich miłość widzi jako dar Boży - mówił.

Będą kolejne takie wydarzenia

Zastrzegł, że to było pierwsze tego typu wydarzenie w Polce, jednak planowane są kolejne.

d295vpz

- W naszym Kościele nie ma jeszcze wypracowanego jasnego stanowiska dotyczącego udzielania błogosławieństwa parom jednopłciowym. Wszystko zależy od danego duchownego, jak on to widzi, jak to rozumie. To sprawa bardzo indywidualna. Ja jestem człowiekiem otwartym i moja teologia pozwala mi błogosławić pary jednopłciowe, nie widzę w tym żadnego przeciwstawienia się Chrystusowi, jednak wiem, że postawy innych duchownych z mojego Kościoła są bardzo różnie - od bardzo rygorystycznych, po bardziej liberalne - stwierdził.

Podkreślił, że pod koniec nabożeństwa szef Fundacji Wiara i Tęcza Marcin Dzierżanowski przytoczył fragment watykańskiej deklaracji Dykasterii Nauki Wiary "Fiducia supplicans".

Ogłoszona 18 grudnia 2023 r. przez Dykasterię Nauki Wiary deklaracja "Fiducia supplicans" na temat duszpasterskiego znaczenia błogosławieństw dopuszcza możliwość błogosławienia w Kościele katolickim par "w sytuacji nieregularnej i tej samej płci", jednak z wyraźnym zastrzeżeniem, że ma się to odbywać poza jakimkolwiek rytuałem - po to, by gest ten nie był utożsamiany z błogosławieństwem sakramentu małżeństwa. Błogosławieństwo takie nie jest więc wpisane w obrzęd liturgiczny.

d295vpz

Dykasteria Nauki Wiary podkreśliła, że możliwy jest gest błogosławieństwa wobec tych osób, które "uznając się za będących w potrzebie i potrzebujących pomocy Boga, nie roszczą sobie prawnego uznania własnego statusu, ale błagają, aby wszystko, co jest prawdziwe, dobre i po ludzku ważne w ich życiu i relacjach, zostało objęte, uzdrowione i podniesione przez obecność Ducha Świętego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d295vpz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d295vpz
Więcej tematów