Trwa ładowanie...
d18swgz

Pierwsza sesja Rady Miasta - jak wybrać wiceprzewodniczących?

Wydawało się, że wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Poznania to tylko formalność, a tymczasem pojawił się problem niczym z "Rejsu" Barei - jaką metodą wybrać metodę głosowania?
Share
Pierwsza sesja Rady Miasta - jak wybrać wiceprzewodniczących?
Źródło: Urząd Miasta Poznania
d18swgz

Środowa sesja była dokończeniem piątkowej, inauguracyjnej sesji. W środę nowo wybrani radni mieli ze swojego grona wyłonić wiceprzewodniczących (wcześniej przewodniczącym wybrano Grzegorza Ganowicza z Platformy Obywatelskiej).

Każdy z klubów zgłosił własnego kandydata. PO wystawiło kandydaturę Urszuli Mańkowskiej, PiS Michała Grzesia, SLD Katarzyny Kretkowskiej, a PRO (klub radnych Ryszarda Grobelnego) Tomasza Kaysera. Jak się okazało, pojawił się problem, gdyż obecni nie mogli się porozumieć w jaki sposób przeprowadzić głosowanie. Radni nie mogli bowiem jeszcze skorzystać z używanego zwykle elektronicznego systemu głosowania, dlatego rozdano im papierowe karty z nazwiskami kandydatów. I tutaj pojawił się problem - radni mieli wątpliwości, czy postawienie krzyżyka przy wszystkich kandydatach nie uczyni głosu nieważnym. Aby to rozstrzygnąć, musiano zasięgnąć opinii miejskich prawników.

Gdy w końcu rozwiano wszelkie wątpliwości, okazało się, że dwoje kandydatów - Katarzyna Kretkowska i Tomasz Kayser nie uzyskali wystarczającej liczby głosów. W tej sytuacji Grzegorz Ganowicz zarządził głosowanie uzupełniające, czemu sprzeciwił się Szymon Szynkowski vel Sęk, który wcześniej bezskutecznie zabiegał o to, aby w ogóle wstrzymać się z całym głosowaniem do czasu ustalenia podziału stanowisk w komisjach Rady Miasta. Tym razem radny PiS przekonywał, że przecież wiceprzewodniczących rady nie musi być trzech i wystarczy, aby zostali nimi Urszula Mańkowska i Michał Grześ, którzy zdobyli wymaganą liczbę głosów.

d18swgz

W tej sytuacji najpierw zarządzono głosowanie nad tym, czy... wybierać trzeciego wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Ponieważ wniosek został poparty, radni jeszcze raz zagłosowali na kandydatury Kretkowskiej i Kaysera. Tym razem radna SLD nie miała kłopotów ze zdobyciem wymaganej większości głosów. Kandydatura radnego PRO została odrzucona, co oznacza, że wiceprzewodniczącymi Rady Miasta ostatecznie wybrano: Urszulę Mańkowską, Michała Grzesia i Katarzynę Kretkowską.

d18swgz

Podziel się opinią

Share
d18swgz
d18swgz
Więcej tematów