Pierwsza rocznica wojny w Iraku - protesty w Polsce i na świecie
Pod hasłami "'Nie' dla okupacji Iraku",
"Wojna precz", "Wycofać wojska z Iraku", "Rok okupacji = brak
demokracji" w wielu miastach Polski odbyły się w sobotę
demonstracje. Również na całym świecie setki tysięcy ludzi wyszły demonstrując pod hasłem "Pokój dla Iraku, pokój dla świata".
20 marca mija rok od rozpoczęcia interwencji w Iraku; jest to światowy dzień protestu przeciwko wojnie i okupacji tego kraju.
W Warszawie barwny pochód ok. 500 osób przeszedł od kolumny Zygmunta pod ambasadę amerykańską, zatrzymując się po drodze pod Pałacem Prezydenckim i Ministerstwem Finansów.
Demonstracja przebiegła spokojnie. Pochód otwierała atrapa rakiety ze zdjęciami prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i George'a Busha, a także premierów Leszka Millera i Tony'ego Blaira oraz samochód z uczestnikami demonstracji przebranymi w "kosmiczne skafandry". Pod ambasadą amerykańską manifestanci symbolicznie wysłali prezydentów i premierów w kosmos, zrzucając z ciężarówki rakietę i depcząc ją. "Mamy nadzieję, że do nas nie wrócą" - krzyczeli.
Ruch na ulicach, którymi przemieszczali się demonstrujący, był wstrzymany. Policja kierowały samochody na objazdy. W proteście uczestniczyły też: senator Maria Szyszkowska (SLD) i senator Zdzisława Janowska (UP).
We Wrocławiu demonstrowało ok. 150 osób. Manifestanci rozdawali zupę pod hasłem "jedzenie zamiast bomb". Jak mówili, protestują przeciwko okupacji w Iraku przede wszystkim z powodu finansowego. "Zwyczajnie jest to dla nas zbyt kosztowne w chwili, gdy zamyka się szpitale i nie ma na opiekę zdrowotną w Polsce" - powiedziała jedna z demonstrujących kobiet.
Po kilkadziesiąt osób protestowało w Katowicach i w Poznaniu nie tylko przeciwko okupacji Iraku, ale też przeciwko ewentualnej lokalizacji w Polsce amerykańskich baz wojskowych.
W Katowicach manifestanci przeszli jedną z głównych ulic miasta, a następnie podpalili przyniesioną ze sobą kukłę amerykańskiego prezydenta George'a Busha. Nazwali ją "Bushanną", a resztki - nawiązując do wiosennego "topienia Marzanny" - utopili w Rawie.
"To nie jest żadna misja stabilizacyjna, polscy żołnierze biorą udział w okupacji Iraku i trzeba o tym głośno mówić. Chcemy powrotu naszych żołnierzy i zakończenia wojny" -powiedział do zebranych w Poznaniu jeden z organizatorów wiecu Jarosław Urbański.
W antywojennym proteście w Gdańsku uczestniczyli m.in. dawni działacze "Solidarności", małżeństwo Joanna i Andrzej Gwiazdowie. "Okładanie bombami ludzi, którzy żyją pod terrorem, nie jest dobrą sprawą. Jak się raz wdepnie w bagno, to często nie da się już z niego wyjść. Zaangażowaliśmy się w sytuację, z której mamy same straty, próbowaliśmy podlizać się Bushowi, a ten nas wystawił do wiatru. Złamaliśmy europejską solidarność. Argumentem było, że będziemy mieli korzyści z rabunku Iraku, a nawet głupi kontrakt na uzbrojenie przegraliśmy" - wyliczał w rozmowie z dziennikarzami Andrzej Gwiazda.
Działania na rzecz zakończenia operacji w Iraku poparł senator Unii Pracy, Adam Gierek. W oświadczeniu wysłanym do PAP w sobotę napisał, że solidaryzuje się z uczestnikami manifestacji antywojennych, zorganizowanych w całym kraju.
Setki tysięcy ludzi na całym świecie wyszły na ulice w sobotę, w pierwszą rocznicę operacji wojskowej USA w Iraku, demonstrując pod hasłem "Pokój dla Iraku, pokój dla świata".
We Włoszech, według ocen organizatorów, demonstrowało ponad 400 tys. osób, żądając m.in. natychmiastowego wycofania żołnierzy włoskich z Iraku. Ulicami Rzymu przeszła w sobotę wielka manifestacja antywojenna. Uczestnicy protestu należeli na najróżniejszych ugrupowań i partii politycznych, niekiedy zajmujących skrajnie odmienne stanowisko w kwestii irackiej. Według policji w demonstracji wzięło udział 250 tys. ludzi, według organizatorów aż 2 miliony.
Podczas demonstracji we Włoszech wznoszono okrzyki m.in. przeciwko rządowi Silvio Berlusconiego, który w ostatnich dniach potwierdził zdecydowaną wolę kontynuowania akcji w Iraku. "Wasza wojna, wasze trupy" - głosiły transparenty.
W Madrycie, gdzie demonstrowało około 60 tys. osób, wznoszono także hasła "antyimperialistyczne" i "antyglobalizacyjne". "Nie dla Europy kapitału", "Tylko faszyści są terrorystami", "Solidarność z ofiarami z Madrytu, Iraku i Palestyny", "Bomby z Iraku wybuchły w Madrycie" - głosiły liczne transparenty. "Nie ma nas wszystkich, brakuje 200" - krzyczał inny, nawiązujący do liczby ofiar niedawnych zamachów na madryckich dworcach kolejowych.
W Barcelonie, gdzie manifestacje z reguły są liczniejsze niż w Madrycie, demonstrowało, według ocen dziennikarzy, od 150 tys. do 200 tys. osób.
Kilkadziesiąt tysięcy osób demonstrowało w sobotę w Londynie. Antywojenny pochód, według obserwatorów mniej liczny niż przed rokiem, przemaszerował od Hyde Parku do Trafalgar Square, gdzie wypuszczono w powietrze 2 tys. baloników dla uczczenia pamięci zabitych w Iraku żołnierzy i osób cywilnych. Dwóch członków organizacji Greenpeace protestowało przez sześć godzin na słynnej zegarowej wieży brytyjskiego parlamentu, Big Ben. W sobotę rano wspięli się oni na 97-metrowej wysokości wieżę, gdzie rozwiesili transparent z napisem "Czas na prawdę".
W Niemczech, gdzie w ub. roku demonstracje przeciwko wojnie w Iraku zgromadziły ponad 250 tys. osób, antywojenny apel organizacji pacyfistycznych, Kościołów, związków zawodowych i antyglobalistów spotkał się ze słabym odzewem. W Berlinie, gdzie rok temu manifestowało ponad 70 tys. osób, do pierwszych godzin popołudniowych w sobotę pod ulewnym deszczem, według danych policji, zgromadziło się zaledwie 500 protestujących.
Około 300 osób przemaszerowało w sobotę przez centrum Frankfurtu nad Menem, 200 demonstrowało w Monachium, 550 w Hamburgu. 800 demonstrantów zgromadziło się w Landstuhl, przygotowując się do marszu pod bazę lotniczą USA w Ramstein na zachodzie Niemiec.
Około 7 tysięcy demonstrantów przemaszerowało w sobotę, pod palącym słońcem, ulicami Aten. W portowych Salonikach demonstrowało około trzech tysięcy osób wznoszących okrzyki antywojenne i antyamerykańskie. AFP zwraca uwagę, że rok temu demonstracje antywojenne w stolicy Grecji zgromadziły około 200 tys. ludzi.
Kilkaset osób wzięło udział w manifestacji w Kijowie. Demonstrowano pod hasłem wycofania ukraińskiego kontyngentu z prowincji Wasit w polskiej strefie stabilizacji i potępienia "imperialistycznej" polityki USA. Ukraińska brygada w Iraku liczy 1656 żołnierzy i oficerów. Głównym organizatorem protestu były Komunistyczna Partia Ukrainy i inne ugrupowania lewicowe, a także miejscowe organizacje arabskie.
W Tokio i innych miastach japońskich w antywojennych protestach wzięło udział 120 tys. demonstrantów. W stolicy kraju, mimo ulewnego deszczu, manifestowało 30 tys. osób domagających się natychmiastowego wycofania żołnierzy amerykańskich i japońskich z Iraku. Wielki plakat, podpisany "Najgorsi terroryści świata", przedstawiał prezydenta USA George'a W. Busha obok premiera W. Brytanii Tony'ego Blaira i szefa rządu japońskiego Junichiro Koizumiego.
Od 400 do 1500 osób, które odpowiedziały na apel organizacji lewicowych i nacjonalistycznych, demonstrowało w sobotę na jednym z głównych placów Kairu, Tahrir, wznosząc okrzyki antywojenne i antyamerykańskie. Silne oddziały policji, znacznie przewyższające liczbą demonstrantów, zablokowały protestującym drogę do znajdującej się opodal ambasady USA.
Do protestów doszło w sobotę także w Hongkongu i Indiach. W mieście Cochin w płd. Indiach kilkunastu demonstrantów wybiło szyby w budynku tamtejszej filii amerykańskiego Citibank. Około 700 osób demonstrowało też w stolicy Kaszmiru, Srinagarze, jedynego stanu indyjskiego zamieszkanego w większości przez ludność muzułmańską.
Tysiące ludzi demonstrowały w sobotę w całej Australii. Około 2 tys. osób przeszło ulicami Sydney, skandując hasła przeciwko premierowi Australii Johnowi Howardowi, oskarżając go o kłamstwa na temat obecności w Iraku broni masowego rażenia, które miały usprawiedliwiać operację wojskową w tym kraju.
W Stanach Zjednoczonych zaplanowano na sobotę ponad 250 demonstracji antywojennych, m.in. w Nowym Jorku.