Trwa ładowanie...
d3bi9kg
21-05-2006 17:30

Pierwsza podróż do Chin Angeli Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel udała się w
swoją pierwszą podroż do Chin. Szefowa niemieckiego rządu
przybędzie do Pekinu, gdzie
spotka się z przedstawicielami chińskiego kierownictwa - szefem
państwa i partii komunistycznej Hu Jintao oraz premierem Wen
Jiabao.

d3bi9kg
d3bi9kg

Wychodząca niemiecka prasa podkreśla, że Chiny są trzecim, po Stanach Zjednoczonych i Rosji, mocarstwem, które Merkel odwiedza po objęciu pół roku temu stanowiska kanclerza.

Zdaniem komentatorów najważniejszym tematem rozmów z chińskimi politykami będą zagrożenia dla wspólnoty międzynarodowej wynikające z atomowych ambicji Iranu. Merkel poruszy także kwestie związane z przypadkami naruszania praw człowieka w Chinach - podał "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Premier Hesji Roland Koch wyraził na łamach "FAS" satysfakcję z powodu zapowiedzi szefowej rządu, że spotka się z krytykami chińskiego reżimu. "Pekinowi zależy na solidnych parnerach, a solidność jest niemożliwa bez otwartego dialogu" - powiedział Koch. Przewodnicząca niemieckich Zielonych Claudia Roth zaapelowała do Merkel o to, by "bez owijania w bawełnę" zwróciła uwagę na przypadki naruszania praw człowieka w Chinach.

Merkel spotka się w ambasadzie Niemiec w Pekinie z autorami książki o wyzyskiwaniu chińskich chłopów przez władze.

d3bi9kg

W podróży do Chin będą towarzyszyli Merkel minister gospodarki Michael Glos, minister transportu Wolfgang Tiefensee oraz 40 przedsiębiorców.

W wywiadzie dla agencji dpa Glos wyraził nadzieję na rozwój kontaktów gospodarczych z Chinami. Podkreślił, że wyniki eksportu i importu za pierwszy kwartał tego roku są o 30% wyższe niż rok temu.

W obecności kanclerz Angeli Merkel i premiera Wen Jiabao mają zostać podpisane umowy gospodarcze. Niemiecki koncern chemiczny BASF prowadzi rozmowy z chińskim partnerem Sinopec na temat budowy fabryki w Nankinie. Siemens planuje budowę 200 nowych lokomotyw dla chińskich kolei. Rozmowy dotyczą także rozbudowy linii kolej magnetycznej Transrapid. Plany przewidują przedłużenie odcinka z lotniska w Szanghaju do Hangzhou o 160 kilometrów.

Przedstawiciele niemieckiego przemysłu chcą, aby Merkel napiętnowała chińskie firmy za podrabianie markowych produktów. Niemiecka Izba Przemysłu i Handlu szacuje straty w wyniku podróbek na 25-30 mld euro rocznie.

Jacek Lepiarz

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj