Trwa ładowanie...

Pierwsza nitka nowej Estakady Katowickiej w Poznaniu będzie gotowa przed terminem

• Najprawdopodobniej już w połowie lipca poznańscy kierowcy będą mogli jeździć nową nitką Estakady Katowickiej
• Aktualnie trwa testowanie nośności konstrukcji
• Po otwarciu północnej nitki, rozpocznie się rozbiórka nitki południowej, a następnie budowa nowej

Pierwsza nitka nowej Estakady Katowickiej w Poznaniu będzie gotowa przed terminemŹródło: Urząd Miasta Poznania
d1sm9rq

Estakada Katowicka od lat była w fatalnym stanie. Z czasem stopniowo ograniczano na niej ruch, aby nie doprowadzić do jej zawalenia. W końcu jej stan był na tyle fatalny, że nie można było dłużej czekać. Na początku 2015 r. rozpoczęto rozbiórkę na początek północnej nitki estakady, a następnie budowę zupełnie nowej konstrukcji.

Miała być oddana do użytku w połowie sierpnia, ale wszystko wskazuje na to, że kierowcy będą mogli z niej skorzystać już za dwa tygodnie. Obiekt jest już bowiem gotowy i trwa jego testowanie.

- Po testach nastąpią niezbędne odbiory i najpewniej za dwa tygodnie skierujemy ruch samochodowy na nitkę i rozpoczniemy procedurę rozbiórki drugiej części konstrukcji, czyli nitki od strony os. Oświecenia - wyjaśnia Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania.

d1sm9rq

To oznacza, że samochody osobowe już w połowie lipca pojadą nową jezdnią. Prawdopodobnie znikną też betonowe szykany, ograniczające wjazd na estakadę. Utrzymany zostanie jednak zakaz ruchu dla aut ciężarowych.

Aktualnie trwają badania nośności konstrukcji wiaduktów, prowadzone przez Politechnikę Poznańską pod kierownictwem prof. Arkadiusza Madaja.

- Mamy tu sześć ciężarówek, po 32 tony każda. Całość badań odbywa się pod wiaduktem, gdzie wykonujemy pomiary odkształceń tej konstrukcji i osiadania podpór. W tej chwili prowadzimy próbę statyczną, później wykonany próby dynamiczne - wyjaśnia prof. Madaj

Po oddaniu do użytku północnej nitki, zostanie rozebrana południowa, a następnie rozpocznie się budowa nowej. Całość inwestycji to koszt 160 mln zł.

- Jestem przekonany, że to jest jedna z wzorowo prowadzonych inwestycji w Poznaniu i dobrze rokuje na przyszłość - mówi Wudarski - To jedna z większych inwestycji w Poznaniu i istotne rozwiązanie komunikacyjne dla Rataj, ale też całego Poznania – dodaje.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1sm9rq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sm9rq
Więcej tematów