Pierwsza gwiazdka w Wigilię 2023. Kiedy pojawi się na niebie?

Zgodnie z tradycją, moment rozpoczęcia wigilijnej kolacji 24 grudnia wyznacza pojawienie się pierwszej gwiazdki. Jej wypatrywaniem często zajmują się najmłodsi. Kiedy na niebie będzie widoczna pierwsza gwiazda?

Pierwsza gwiazdka na niebie. O której?
Pierwsza gwiazdka na niebie. O której?
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki

24.12.2023 10:00

Pierwsza gwiazdka to symbol wigilijny, nawiązujący do Gwiazdy Betlejemskiej, zwiastującej narodziny Jezusa Chrystusa i - zgodnie z Ewangelią według świętego Mateusza - prowadzącą do niego Mędrców ze Wschodu. Zgodnie z tradycją, jej pojawienie się na niebie daje znak do rozpoczęcia wilijnej celebracji.

Pierwsza gwiazdka 2023. O której?

Zachód Słońca w Wigilię nastąpi około godziny 15:30. Dokładny moment może jednak różnić się w zależności od regionu kraju o kilka do kilkunastu minut. Wkrótce po zachodzie Słońca na niebie zaczną pojawiać się pierwsze jasne ciała niebieskie. 24 grudnia doskonale widoczny będzie Księżyc, który w tym czasie będzie zbliżał się do pełni. Kolejnym widocznym obiektem, często mylonym z pierwszą gwiazdką będzie natomiast Jowisz. Ten pojawi się nad południowo-wschodnim horyzontem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Która gwiazda będzie pełniła więc rolę pierwszej wigilijnej gwiazdki? Niezmiennie tytuł ten przypadnie Wedze, należącej do gwiazdozbioru Lutni. To bardzo jasny obiekt, który będzie widoczny nad zachodnim horyzontem. Co ważne - widoczność pierwszej gwiazdki determinuje pogoda, a dokładnie bezchmurne niebo.

Pierwsza gwiazdka. Ekspert wskazuje godzinę

Osoby, które będą chciały rozpocząć kolację wigilijną w momencie pojawienia się pierwszej gwiazdki, powinny poczekać do godzin popołudniowych. - Ci, którzy będą chcieli czekać z rozpoczęciem kolacji wigilijnej do momentu, aż na niebie pojawi się faktyczna gwiazda, a niebo będzie przysłonięte chmurami, mogą być pewni, że około godziny 16.30 zrobi się na tyle ciemno, że gwiazdy będą już widoczne - wyjaśnił w rozmowie z TVN Meteo Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)