PolskaPierwsza europejska sonda leci na Wenus

Pierwsza europejska sonda leci na Wenus

W środę 9 listopada z kosmodromu Bajkonur w
Kazachstanie wystrzelona zostanie europejska sonda Venus Express.
W misji uczestniczą Polacy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Venus Express to pierwsza europejska misja na tę planetę.

Pierwsza europejska sonda leci na Wenus
Źródło zdjęć: © AFP

08.11.2005 | aktual.: 08.11.2005 23:06

Pierwotnie sonda Venus Express Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) miała wyruszyć w kierunku Wenus 26 października. Na orbitę miała ją dostarczyć rosyjska rakieta Sojuz-Fregat. Rutynowe testy ujawniły jednak problem z osłoną termiczną rakiety. Misja została więc przełożona.

ESA musiała wysłać sondę w kosmos do 20 listopada. Wtedy bowiem zamyka się tzw. "okno startowe", które dzięki korzystnemu układowi planet umożliwia najszybszą podróż na Wenus.

Sonda ma wejść na orbitę Wenus w kwietniu 2006 r., po 163 dniach lotu. W lipcu rozpocznie się naukowa część misji. Badania i pomiary zaplanowano na ok. 500 ziemskich dni, czyli zaledwie dwie doby wenusjańskie. Zgodnie z planami ESA, misja ma zakończyć się pod koniec sierpnia 2007 r.

Na pokładzie Venus Express znajduje się siedem instrumentów naukowych. Wszystkie z nich zostały już sprawdzone w kosmosie - były już wykorzystywane w misjach Rosetta oraz Mars Express. Dzięki nim sonda przeprowadzi m.in. badania atmosfery Wenus, jej pola magnetycznego oraz radarowe badania warstw podpowierzchniowych.

Venus Express to pierwsza sonda, która poleci w kierunku Wenus od roku 1989, kiedy to wystartował amerykański satelita Magellan - jego misja zakończyła się w 1994 r.

Polscy naukowcy z CBK PAN biorą udział w dwóch eksperymentach naukowych misji. Wspólnie z włoskimi partnerami skonstruowali jeden z siedmiu głównych instrumentów naukowych - Planetarny Fotospektrometr Fourierowski (PFS). Jego zadaniem będzie badanie atmosfery Wenus. Drugi rodzaj badań ma polegać na mapowaniu atmosfery i powierzchni Wenus.

Planeta Wenus - najbliższa sąsiadka Ziemi - była dotychczas badana przez 24 rosyjskie i amerykańskie sondy kosmiczne - 16 rosyjskich sond "Wenus", dwie "Wegi", trzy amerykańskie "Marinery", dwa "Pioniery" i "Magellan".

Do lat 50. XX wieku, ze względu na mniejszą od Ziemi odległość od Słońca, uważano Wenus za planetę, na której powierzchni mamy do czynienia z czymś w rodzaju tropikalnego raju. Przewrotnie okazało się, że bardziej przypomina ona piekło, bowiem temperatura na jej powierzchni sięga nawet prawie 500 st. C, a średnie ciśnienie wynosi aż 92 atmosfery!

Wszystko to za sprawą bardzo gęstej powłoki atmosferycznej, której istnienie było wiadome już od 1761 roku, dzięki obserwacji przejścia planety na tle tarczy słonecznej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)