Trwa ładowanie...
15-10-2014 15:18

Piechociński: Rostowski nie wejdzie do rządu, bo to narusza układ koalicyjny

Jacek Rostowski nie wejdzie do rządu, bo to narusza układ koalicyjny, czyli proporcje ministrów z PO i PSL - powiedział szef PSL Janusz Piechociński. Według źródeł PAP w kancelarii premiera b. minister finansów ostatecznie nie dostanie żadnej funkcji - nie będzie szefem doradców premiera.

Piechociński: Rostowski nie wejdzie do rządu, bo to narusza układ koalicyjnyŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
dztt7jl
dztt7jl

O tym, że Rostowski zostanie szefem doradców w randze ministra bez teki powiedziała premier Ewa Kopacz.

Jednak zdaniem źródeł PAP w kancelarii premiera Rostowski ostatecznie nie dostanie żadnej funkcji - nie będzie ani szefem doradców, ani sekretarzem stanu. - Rozbiegły się oczekiwania pani premier i Rostowskiego - powiedział rozmówca PAP z KPRM.

Mianowaniu Rostowskiego na ministra bez teki sprzeciwił się koalicyjny PSL. Lider ludowców powiedział, że "Rostowski nie będzie ministrem bez teki, bo to narusza układ koalicyjny". - Byłaby to ponadwymiarowa reprezentacja PO w konstytucyjnym składzie rządu - zaznaczył wicepremier. Wyjaśnił, że proporcje między PO i PSL w składzie rządu zostały ustalone na podstawie wyników, jakie obie partie uzyskały w wyborach parlamentarnych w 2011 r.

- Nie wybieram pani premier kandydatów na doradców, bo tego umowa koalicyjna nie obejmuje, ale jest znana struktura rządu. Wiadomo ile mandatów konstytucyjnych w tym rządzie ma PSL i PO - podkreślił Piechociński. - Sympatie do Rostowskiego nie grają tu roli. Jak ktoś chce, by Rostowski był w rządzie, to niech wskaże obecnego konstytucyjnego ministra z puli PO - dodał.

dztt7jl

W nieoficjalnych rozmowach politycy PSL zaznaczają, że temat b. ministra finansów był poruszony na poniedziałkowym spotkaniu koalicyjnym, choć - jak dodają - ta sprawa nie zajęła dużo czasu.

- Daliśmy jasno do zrozumienia, że nie mamy nic do tego, czy Rostowski zostanie szefem doradców, byle nie był konstytucyjnym ministrem - powiedział jeden z prominentnych polityków Stronnictwa.

Według innego z ludowców przeciwko powołaniu Rostowskiego w skład rządu przemawia też fakt, że był on jednym z polityków nagranych na ujawnionych w czerwcu przez "Wprost" taśmach. - Nie mamy interesu w tym, by przywracać do rządu ludzi, których treść nagranych rozmów może wypłynąć - podkreślił polityk PSL.

Minister bez teki nie kieruje działem administracji rządowej i nie jest obsługiwany przez ministerstwo, lecz wypełnia zadania określone przez prezesa Rady Ministrów.

Wedle medialnych doniesień w czasie, kiedy Ewa Kopacz kompletowała swój gabinet, Rostowski był brany pod uwagę jako minister spraw zagranicznych. Jego kandydaturze sprzeciwił się prezydent Bronisław Komorowski. Mówił, że Rostowski nie ma doświadczenia w dyplomacji.

dztt7jl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dztt7jl
Więcej tematów