Trwa ładowanie...
d36dvyv
d36dvyv

Pianista chce pobić rekord, grając Chopina

Znany pianista japoński Yukio Yokoyama zapowiedział, że zamierza pobić własny rekord najdłuższego koncertu utworów Fryderyka Chopina. 18-godzinny występ miałby obejmować 212 utworów tego kompozytora.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d36dvyv

Yokoyama jest już zdobywcą rekordu Guinnessa na "największą liczbę utworów wykonanych przez jednego artystę solo w ciągu 24 godzin". W maju 2010 r. - chcąc uczcić 200. rocznicę urodzin Chopina - wykonał 166 jego kompozycji w porządku chronologicznym.

Pianista zapewnił na konferencji prasowej, że jego celem nie jest pobicie własnego rekordu, tylko "lepsze zrozumienie Chopina i zaznajomienie z nim większy liczby osób".

Yokoyama chce 3 maja od godz. 8.00 rano (1.00 w nocy czasu polskiego) do godz. 2.00 w nocy dnia następnego (godz. 19.00 3 maja czasu polskiego) zagrać w operze tokijskiej bez nut 212 solowych utworów Chopina na fortepian, robiąc zaledwie kilkanaście krótkich przerw.

d36dvyv

Urodzony w 1971 r. pianista zaczął studia na konserwatorium paryskim w wieku 16 lat. W 1990 r. obronił dyplom i jeszcze w tym samym roku dostał trzecią nagrodę w 12. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Chopina w Warszawie.

- Od chwili debiutu nie przestałem grać Chopina. Wciąż próbuję sprawdzić, jak mogę się do niego zbliżyć - wyznał.

Koncert będzie otwarty dla publiczności. Ma go retransmitować jedna z tokijskich rozgłośni radiowych.

d36dvyv

Podziel się opinią

Share

d36dvyv

d36dvyv
Więcej tematów