Trwa ładowanie...

Perseidy 2019. Gdzie i kiedy oglądać "spadające gwiazdy"? Nie trzeba jechać na drugi koniec świata

Perseidy już od kilku dni ozdabiają nocne niebo. "Spadające gwiazdy" najlepiej będzie widać w nocy z 12 na 13 sierpnia. Marzysz o obserwowaniu Perseidów? Mamy dobrą informację. Nie musisz jechać na drugi koniec świata. Zatem gdzie można podziwiać "spadające gwiazdy"?

Perseidy 2019. Gdzie i kiedy oglądać "spadające gwiazdy"? Nie trzeba jechać na drugi koniec świataŹródło: East News, fot: Fot. Wojciech Zatwarnicki/REPORTER
d3waci4
d3waci4

Perseidy 2019. Skąd biorą się "spadające gwiazdy" na nocnym niebie?

Perseidy, które w lipcu i sierpniu obserwujemy na nocnym niebie, są pozostałościami komety Swifta-Tuttle’a. Jest to kometa okresowa, która po raz ostatni była widziana w 1992 roku. Orbita tego obiektu przecina się z ziemską. Ewentualne zderzenie może doprowadzić do końca świata. Można być jednak spokojnym. Nie dojdzie do tego w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat.

Perseidy, które oglądamy co roku na nocnym lipcowym i sierpniowym niebie, to nic innego jak meteoroidy wchodzące w ziemską atmosferę na skutek czego spalają się i kończą swój żywot. Obserwujący to zjawisko widzą smugę światła zwaną meteorem. Nazywanie tego zjawiska "nocą spadających gwiazd" jest niepoprawne.

Gwiazdy będące o wiele razy większe niż cała nasza planeta nie spadają na Ziemię. Po gwieździe, która się "wypaliła" może pozostać np. czarna dziura lub biały karzeł.

Gdzie oglądać Perseidy 2019?

Żeby podziwiać "spadające gwiazdy" nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Perseidy można oglądać w przydomowym ogródku bez użycia specjalistycznego sprzętu.

d3waci4

Lepsze warunki do oglądania Perseidów, będą panowały w miejscach oddalonych od oświetlonych miejsc. Najlepsze będą łąki lub leśne polany oddalone od źródeł światła.

Oglądanie Perseidów może utrudniać również Księżyc.Tej nocy będzie on widoczny niemalże w pełnej okazałości.

W podziwianiu nocnego nieba może przeszkodzić również pogoda. Nad znaczną częścią kraju występować będzie zachmurzenie, a w wielu miejscach pojawią się również burze.

Szczęśliwcy, którzy będą cieszyć się bezchmurnym niebem, będą mogli podziwiać niezwykłe zjawisko. Szacuje się, że w atmosferę ziemską będzie wchodziło nawet 100 meteoroidów na godzinę.

d3waci4

Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

d3waci4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3waci4
Więcej tematów