Trwa ładowanie...

Perseidy 2019. Gdzie i kiedy oglądać "spadające gwiazdy"? Nie trzeba jechać na drugi koniec świata

Perseidy już od kilku dni ozdabiają nocne niebo. "Spadające gwiazdy" najlepiej będzie widać w nocy z 12 na 13 sierpnia. Marzysz o obserwowaniu Perseidów? Mamy dobrą informację. Nie musisz jechać na drugi koniec świata. Zatem gdzie można podziwiać "spadające gwiazdy"?

Perseidy 2019. Gdzie i kiedy oglądać "spadające gwiazdy"? Nie trzeba jechać na drugi koniec świataŹródło: East News, fot: Fot. Wojciech Zatwarnicki/REPORTER
d446hzw
d446hzw

Perseidy 2019. Skąd biorą się "spadające gwiazdy" na nocnym niebie?

Perseidy, które w lipcu i sierpniu obserwujemy na nocnym niebie, są pozostałościami komety Swifta-Tuttle’a. Jest to kometa okresowa, która po raz ostatni była widziana w 1992 roku. Orbita tego obiektu przecina się z ziemską. Ewentualne zderzenie może doprowadzić do końca świata. Można być jednak spokojnym. Nie dojdzie do tego w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat.

Perseidy, które oglądamy co roku na nocnym lipcowym i sierpniowym niebie, to nic innego jak meteoroidy wchodzące w ziemską atmosferę na skutek czego spalają się i kończą swój żywot. Obserwujący to zjawisko widzą smugę światła zwaną meteorem. Nazywanie tego zjawiska "nocą spadających gwiazd" jest niepoprawne.

Gwiazdy będące o wiele razy większe niż cała nasza planeta nie spadają na Ziemię. Po gwieździe, która się "wypaliła" może pozostać np. czarna dziura lub biały karzeł.

Gdzie oglądać Perseidy 2019?

Żeby podziwiać "spadające gwiazdy" nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Perseidy można oglądać w przydomowym ogródku bez użycia specjalistycznego sprzętu.

d446hzw

Lepsze warunki do oglądania Perseidów, będą panowały w miejscach oddalonych od oświetlonych miejsc. Najlepsze będą łąki lub leśne polany oddalone od źródeł światła.

Oglądanie Perseidów może utrudniać również Księżyc.Tej nocy będzie on widoczny niemalże w pełnej okazałości.

W podziwianiu nocnego nieba może przeszkodzić również pogoda. Nad znaczną częścią kraju występować będzie zachmurzenie, a w wielu miejscach pojawią się również burze.

Szczęśliwcy, którzy będą cieszyć się bezchmurnym niebem, będą mogli podziwiać niezwykłe zjawisko. Szacuje się, że w atmosferę ziemską będzie wchodziło nawet 100 meteoroidów na godzinę.

d446hzw

Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

d446hzw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d446hzw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj