Trwa ładowanie...

Perseidy 2019. Gdzie i kiedy oglądać "spadające gwiazdy"? Nie trzeba jechać na drugi koniec świata

Perseidy już od kilku dni ozdabiają nocne niebo. "Spadające gwiazdy" najlepiej będzie widać w nocy z 12 na 13 sierpnia. Marzysz o obserwowaniu Perseidów? Mamy dobrą informację. Nie musisz jechać na drugi koniec świata. Zatem gdzie można podziwiać "spadające gwiazdy"?
Share
Perseidy 2019. Kiedy odbędzie się "noc spadających gwiazd"?
Perseidy 2019. Kiedy odbędzie się "noc spadających gwiazd"?Źródło: East News, Fot: Fot. Wojciech Zatwarnicki/REPORTER
d208d2r

Perseidy 2019. Skąd biorą się "spadające gwiazdy" na nocnym niebie?

Perseidy, które w lipcu i sierpniu obserwujemy na nocnym niebie, są pozostałościami komety Swifta-Tuttle’a. Jest to kometa okresowa, która po raz ostatni była widziana w 1992 roku. Orbita tego obiektu przecina się z ziemską. Ewentualne zderzenie może doprowadzić do końca świata. Można być jednak spokojnym. Nie dojdzie do tego w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat.

Perseidy, które oglądamy co roku na nocnym lipcowym i sierpniowym niebie, to nic innego jak meteoroidy wchodzące w ziemską atmosferę na skutek czego spalają się i kończą swój żywot. Obserwujący to zjawisko widzą smugę światła zwaną meteorem. Nazywanie tego zjawiska "nocą spadających gwiazd" jest niepoprawne.

d208d2r

Gwiazdy będące o wiele razy większe niż cała nasza planeta nie spadają na Ziemię. Po gwieździe, która się "wypaliła" może pozostać np. czarna dziura lub biały karzeł.

Gdzie oglądać Perseidy 2019?

Żeby podziwiać "spadające gwiazdy" nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Perseidy można oglądać w przydomowym ogródku bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Lepsze warunki do oglądania Perseidów, będą panowały w miejscach oddalonych od oświetlonych miejsc. Najlepsze będą łąki lub leśne polany oddalone od źródeł światła.

d208d2r

Oglądanie Perseidów może utrudniać również Księżyc.Tej nocy będzie on widoczny niemalże w pełnej okazałości.

W podziwianiu nocnego nieba może przeszkodzić również pogoda. Nad znaczną częścią kraju występować będzie zachmurzenie, a w wielu miejscach pojawią się również burze.

Szczęśliwcy, którzy będą cieszyć się bezchmurnym niebem, będą mogli podziwiać niezwykłe zjawisko. Szacuje się, że w atmosferę ziemską będzie wchodziło nawet 100 meteoroidów na godzinę.

Perseidy będzie można podziwiać również w internecie

d208d2r

Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

d208d2r

Podziel się opinią

Share
d208d2r
d208d2r
Więcej tematów