Trwa ładowanie...

Perła Dolnego Śląska. To atrakcja nr 1 w całym województwie

Pięć pięter wzwyż i aż siedem pod ziemią. Zamek Książ kryje wiele tajemnic. To trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce - po Wawelu i Malborku. - W 2022 roku pobiliśmy rekord sprzed pandemii. Gościliśmy ponad pół miliona turystów. Jesteśmy atrakcją numer jeden na Dolnym Śląsku - mówi Wirtualnej Polsce Mateusz Mykytyszyn, rzecznik prasowy Zamku Książ.

Zamek KsiążZamek KsiążŹródło: Licencjodawca, fot: Earlybird Zamek Książ
d2cacfz
d2cacfz

Na wyprawę do Zamku Książ trzeba poświęcić cały dzień. To nie tylko przepiękne salony, gdzie godzinami można słuchać opowieści przewodników, ale także pełne tajemnic podziemia otwarte dla zwiedzających dopiero od kilku lat, niesamowite tarasy oraz palmiarnia położona kilka minut spacerem od zamku.

- To jeden z najważniejszych polskich zabytków. Nie tylko ze względu na swój rozmiar, ale dzieje i historie, które prezentuje - zachwala Mateusz Mykytyszyn.

Sala Maksymiliana Licencjodawca
Sala Maksymiliana Źródło: Licencjodawca, fot: Dariusz Gdesz Zamek Książ

Miał zamieszkać tutaj Hitler

W początkowych wiekach Książ miał za sobą wielce burzliwe dzieje, a pierwsze wzmianki o zamku pojawiły się pod koniec XIII wieku. Często przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw, był niszczony podczas licznych wojen, które były tu toczone. Tak naprawdę niewiele wiemy o początkach dzisiejszego zamku, a i w przekazach o pierwszych wiekach jego funkcjonowania jest wiele luk i niejasności, a wręcz sprzeczności.

d2cacfz

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zawodowcy WP. Od nich zależy zdrowie i bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców. Praca na budowie.

- W czasie II wojny światowej zamek został skonfiskowany przez Trzecią Rzeszę. Tutaj miała powstać reprezentacyjna siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych z pokazowymi apartamentami. Na szczęście ten zbrodniczy projekt nie został sfinalizowany - przyznaje Mykytyszyn.

W Zamku Książ miał zamieszkać sam Adolf Hitler. W czasie wojny rozpoczęto gorączkowe przygotowania do przyjęcia wodza Trzeciej Rzeszy. W ich trakcie bezpowrotnie zniszczono wnętrza. Na potrzeby prowadzonych przez więźniów prac stworzono tu filię obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Podczas prowadzonej przez nazistów przebudowy zniszczono większość zabytkowego wystroju wnętrza. Przed głównym portalem wydrążono szyb windowy głębokości 40 metrów, a pod zamkiem tunele i podziemny schron.

d2cacfz

O to, co miało znajdować się w podziemiach, historycy spierają się do dzisiaj. Wciąż nie odkryto jeszcze wszystkich tajemnic zamku.

Zamek Książ z lotu ptaka Licencjodawca
Zamek Książ z lotu ptakaŹródło: Licencjodawca, fot: Earlybird Zamek Książ

Zamek pięknieje z roku na rok

- W latach 60. zapadła decyzja, że zamek będzie odbudowywany i trwa to do dziś. Ciągle czeka nas remont czwartego i piątego piętra. My jako zamek jesteśmy zainteresowani wszelkimi źródłami finansowania. Łatwiej jest pozyskiwać pieniądze na zabytki rdzennie polskie. Aplikujemy zawsze do Urzędu Marszałkowskiego, do Ministerstwa Kultury, a także po środki unijne - wylicza rzecznik Zamku Książ.

d2cacfz

Na zamku przeprowadzono m.in. renowację kompleksu pałacowo-parkowego (wartość projektu to 4,3 mln zł, z czego 2,6 mln było dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej) czy przebudowę i modernizację III piętra na cele wystawiennicze i konferencyjne (wartość projektu 10,6 mln zł, dofinansowanie z UE wyniosło 5,6 mln).

Salon Zielony Licencjodawca
Salon ZielonyŹródło: Licencjodawca, fot: Dariusz Gdesz Zamek Książ

- Książ został wybudowany we wszystkich stylach architektonicznych. Mamy tutaj część gotycką, barokową, renesansową. Jesteśmy takim symbolicznym kluczem do Śląska i bramką do Polski od południa - opisuje Mykytyszyn.

d2cacfz

Gdy pytamy o najpiękniejszą salę na zamku, rzecznik odpowiada bez wahania: - Sala Maksymiliana jest najważniejszym zamkowym salonem. W ubiegłym roku świętowaliśmy trzechsetne urodziny. To jeden z najpiękniejszych przykładów śląskiego baroku, który jest wariactwem na temat baroku wiedeńskiego.

W Zamku Książ można podziwiać również: Salon Zielony, Barokowy, Chiński, Gier czy Biały. W zamku jest w sumie ponad 400 pomieszczeń, a powierzchnia użytkowa to blisko 17 tys. metrów kwadratowych.

Zamek można zwiedzać przez cały rok, siedem dni w tygodniu.

Salon Biały Licencjodawca
Salon BiałyŹródło: Licencjodawca, fot: Dariusz Gdesz Zamek Książ
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2cacfz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cacfz
Więcej tematów