Trwa ładowanie...
dlqxgon

"Performance" w katedrze gnieźnieńskiej

W niedzielę 15 maja podczas jednej z mszy świętych do katedry weszły trzy dziewczyny ubrane w stroje przypominające muzułmańskie abaje oraz z twarzami zakrytymi nikabami. W trakcie nabożeństwa wykonywały pokłony oraz przyjęły hostię. Jak się okazało był to "performance" przy okazji warsztatów przygotowanych przez Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Performance" w katedrze gnieźnieńskiej
(gniezno24.com, Fot: Rafał Wichniewicz)
dlqxgon

Choć widok "muzułmanek" w katedrze był zaskakujący to dopiero informacja o tym, że był to "performance" naprawdę wzburzyła opinię publiczną. "Wszystko pięknie, tylko jakim prawem wasza ekipa weszła do katedry i robiła szopkę podczas nabożeństwa? Nie identyfikuję się z katolicyzmem, ale uważam to za wstrętne i oburzające!" - napisał na stronie teatru jeden z internautów.

"Performance" powstał podczas warsztatów dla gimnazjalistów i młodzieży licealnej zorganizowanych przez Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Jego uczestnicy zajmowali się tematem azylantów politycznych.

Całe zdarzenie skomentował rzecznik prasowy kurii gnieźnieńskiej ks. Zbigniew Przybylski: - Performance, który odbył się w katedrze bez wiedzy i zgody Kurii, nie licował z powagą tej świątyni oraz z toczącą się w niej liturgią i nie powinien mieć miejsca w przestrzeni sakralnej.

dlqxgon

Dyrekcja teatru pisze oświadczenie i przeprasza: "Intencją warsztatów nie było prowokowanie, epatowanie innością, odmiennością czy też obraza czyichkolwiek uczuć religijnych." - można przeczytać w komunikacie na stronie teatru.

"Wyrażamy ubolewanie, że nasze działania zostały przez niektóre osoby niewłaściwie zinterpretowane. W pełni szanujemy uczucia i przekonania wszystkich ludzi, a także prawo do ich wyrażania. Jednakowoż sądzimy, że spontaniczny gest młodych był im w jakiś sposób w tym momencie potrzebny, przyczynił się do rozbudzenia ich wewnętrznej wrażliwości zwłaszcza że spotkał się z sympatią i zrozumieniem wielu osób." - pisze dyrekcja.

dlqxgon

Podziel się opinią

Share

dlqxgon

dlqxgon
Więcej tematów