Trwa ładowanie...
d39d3j9

Peres nie zgodzi się na "strefę buforową"

Izraelski minister spraw zagranicznych
Szimon Peres zagroził w poniedziałek podaniem się do dymisji,
jeśli rząd zadecyduje o stworzeniu "strefy buforowej" w Dolinie
Jordanu, wzdłuż wschodniej części terytorium Zachodniego Brzegu
Jordanu.

d39d3j9
d39d3j9

Peres ujawnił, że konkretna propozycja ustanowienia takiej strefy została przedstawiona w niedzielę na posiedzeniu rządu przez szefa resortu obrony, Benjamina Ben Eliezera. Peres powiedział, że jeśli taka propozycja - przedstawiona zresztą przez kolegę z Partii Pracy - zostanie przyjęta przez rząd, poda się natychmiast do dymisji na znak protestu przeciwko zaaprobowaniu takiego rozwiązania.

Szef dyplomacji izraelskiej argumentował, że jest możliwe zapewnienie bezpieczeństwa ok. 700-800 rodzin żydowskich, żyjących w Dolinie Jordanu bez zagarniania 22% powierzchni Zachodniego Brzegu Jordanu.

Tymczasem, jak ujawniają media izraelskie, premier Izraela Ariel Szaron, by uniknąć sporów w szeregach ministrów, postanowił dać im miesiąc na przedstawienie propozycji w sprawie planowanej strefy, a także ostatecznego przebiegu naszpikowanego elektroniką płotu bezpieczeństwa, mającego zapobiec przenikaniu palestyńskich terrorystów na teren Izraela.

Prace nad budową płotu rozpoczęto 16 czerwca w północnej części Zachodniego Brzegu. Pierwszy odcinek ogrodzenia ma być zbudowany w ciągu roku i ma przebiegać na długości 110 kilometrów. W sumie całe ogrodzenie ma mieć 360 kilometrów i rozciągać się wzdłuż "zielonej linii" oddzielającej zachód Cisjordanii od właściwego Izraela.

d39d3j9

Cytowany przez agencję France Presse sekretarz generalny rządu izraelskiego, Gideon Saar, zapowiedział natomiast w poniedziałek, że armia pozostanie w palestyńskich miastach Zachodniego Brzegu do czasu zakończenia budowy płotu bezpieczeństwa.

Saar podkreślił, że wojsko nie mogłoby skutecznie walczyć z terroryzmem bez kontrolowania tzw. strefy A - ziem pozostających pod wyłączną kontrolą władz Autonomii Palestyńskiej. Dopiero w dalszej perspektywie można rozważać inne rozwiązania, jak np. budowę systemu zasieków - podkreślił.

W ostatnim czasie armia izraelska - w odpowiedzi na serię palestyńskich zamachów - ponownie zajęła wszystkie duże miasta Autonomii na Zachodnim Brzegu, z wyjątkiem Jerycha i Hebronu. W poniedziałek rano także weszła do Ramallah, otaczając kwaterę Jasera Arafata. (iza)

d39d3j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39d3j9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj