Pentor: przedsiębiorcy tradycyjni ufają transakcjom internetowym
Zaufanie do transakcji w Internecie jest niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój tej formy płatności. Stosunek przedsiębiorców do transakcji elektronicznych jest tematem najnowszego sondażu zrealizowanego przez e-Pentor.
Wyniki badania pokazują, iż firmy nie należące do sektora IT są bardziej optymistycznie nastawione w stosunku do usług finansowych w sieci. Firmy te uważają zarówno transakcje w sieci, jak i bankowość on-line za raczej bezpieczne, podczas gdy firmy będące przedstawicielami sektora nowych technologii są raczej sceptycznie nastawione, zwłaszcza jeśli chodzi o gwarancję bezpieczeństwa.
W badanych przedsiębiorstwach tradycyjnych 97% posiada dostęp do Internetu. Najczęściej wykorzystywany jest on do kontaktów biznesowych za pomocą poczty elektronicznej (76%). Z kolei 72% ankietowanych zadeklarowało, że ich firma korzysta z Internetu szukając informacji o partnerach handlowych, a 63% badanych przedsiębiorstw korzysta z bankowości elektronicznej.
Jeśli chodzi o opinię firm nie należących do sektora IT na temat transakcji internetowych, to ogólnie rzecz biorąc przeważają opinie pozytywne (w sumie 65%), jednak opinię zdecydowanie pozytywną ma tylko 12% firm.
E-przedsiębiorcy nie wykazali oczekiwanego entuzjazmu wobec transakcji internetowych - jedynie 9% badanych zadeklarowało, iż są oni zdecydowanymi entuzjastami realizacji transakcji w Internecie. Jedna czwarta to raczej entuzjaści a blisko połowa (48%) to raczej sceptycy. Zdecydowanie septyczne nastawienie zadeklarowało 17% e-przedsiębiorców.
Pytania dotyczące oceny polskiego rynku transakcji internetowych zostały zadane jedynie e-przedsiębiorcom. Ich ocena rynku pokazuje ogólnie nienajlepsze nastroje całej e-branży. Jedynie 5% uważa, że rynek transakcji w Internecie rozwija się w Polsce bardzo szybko, a zdaniem 43% w umiarkowanym tempie. (aka)