Pentor: 25% dla PO, 23% dla Samoobrony
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na
początku czerwca, na Platformę Obywatelską głosowałoby 25% Polaków, a na Samoobronę - 23% - wynika z ostatniego sondażu
Pentora. Koalicja SLD-UP z 7-proc. poparciem znalazłaby się poza
parlamentem. Próg wyborczy dla koalicji wynosi 8%.
Poparcie dla PO od maja spadło o 2 pkt proc., dla Samoobrony o 4 pkt proc. Poparcie dla koalicji SLD-UP wzrosło o 1 pkt proc. Na trzecim miejscu znalazła się LPR z 12% poparcia (wzrost o 4 pkt proc. w stosunku do maja), na czwartym - PiS, na który chciałoby głosować 11% respondentów (wzrost o 2 pkt proc.). Próg wyborczy przekraczają jeszcze: PSL - 6% (bez zmian) i SdPl - 5% (spadek o 2 pkt proc.).
Poniżej progu wyborczego znalazła się UW, dla której poparcie deklaruje 4% badanych (wzrost o 2 pkt proc.) i Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - 1% (spadek o 1 pkt proc.).
Poparcie dla sposobu sprawowania władzy przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, w porównaniu z ubiegłym miesiącem nie uległo zmianie. Aprobatę dla poczynań prezydenta wyraziło 40% Polaków; 59% respondentów jest niezadowolonych ze sprawowania władzy przez głowę państwa.
Zadowolenie ze sprawowania władzy przez nowego premiera Marka Belkę wyraziło 18% badanych (o 13 pkt proc. więcej od tego co dostawał Leszek Miller pod koniec swoich rządów). Przeciwnego zdania jest 80% Polaków.
W czerwcu niezadowolenie z pracy Sejmu deklaruje 94% badanych (2 pkt więcej niż w maju). Zadowolonych ze sposobu funkcjonowania Izby jest 6% (2 pkt proc. mniej niż miesiąc temu).
Na podobnym poziomie rozkłada się poparcie dla rządu, 93% badanych jest niezadowolonych ze sposobu sprawowania władzy przez rząd (spadek o 1 pkt proc.); 7% Polaków jest odmiennego zdania (wzrost o 2 pkt proc.).
Zadowolenie z przemian ustrojowych i gospodarczych dokonujących się w Polsce po 1989 r. deklaruje w czerwcu 42% badanych (spadek o 2 pkt proc w porównaniu z majem); 39% jest odmiennego zdania (bez zmian).
Poparcie dla nowego ustroju rośnie wraz z wykształceniem, dochodem gospodarstwa domowego i pozycją zawodową. Najbardziej zadowoleni z kierunku transformacji są zwolennicy PO (71%), SLD-UP (63%) i PiS (57%). Najwięcej przeciwników zmian jest wśród wyborców Samoobrony (55%) i LPR (49%).
Sondaż przeprowadzono 5-6 czerwca na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.