PolskaPełny tekst expose premiera cz. II

Pełny tekst expose premiera cz. II

Pełny tekst expose premiera Marka Belki wygłoszonego na posiedzeniu Sejmu 14 maja 2004 roku.

14.05.2004 | aktual.: 14.05.2004 15:11

Najważniejszą sprawą w gospodarce jest ożywienie inwestycji. Wzrost już mamy, prawdopodobnie 6-procentowy, naszym zadaniem jest w istocie utrzymanie tego tempa na lata następne. Tylko nowe inwestycje natomiast tworzą nowe miejsca pracy. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, nad którą toczą się prace parlamentarne zwiększy aktywność gospodarczą firm i obywateli. Rząd pracuje także nad kompleksowym rozwiązaniem usprawniającym i upraszczającym proces inwestycyjny. Nowelizacja prawa budowlanego i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym kraju, usunie bariery i ograniczy skomplikowane formalności. Dość powiedzieć, że dziś wymagają one całego roku załatwiania oraz aż 26 kroków proceduralnych. Prawdziwa droga przez mękę.

Widzę konieczność tworzenia dogodnych warunków dla tych inwestycji zagranicznych, które zapewniają dopływ nowoczesnych technologii i rozwiązań organizacyjnych. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zostanie wyposażona w drodze ustawy w skuteczniejsze instrumenty wsparcia logistycznego, organizacyjnego i prawnego.

Ważnym krokiem ułatwiającym inwestowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest oczywiście usprawnienie sądownictwa gospodarczego.

Mamy niepowtarzalną szansę w postaci środków z Unii Europejskiej. To są nasze pieniądze. W ciągu najbliższych dwóch i pół roku, musimy wykorzystać najlepiej jak potrafimy ogromną kwotę ponad 80 mld złotych. Złożą się na nią środki, które Polska otrzyma z Brukseli, uzupełnione o środki z naszego budżetu oraz o środki prywatne i samorządowe.

Takiego impulsu rozwojowego nigdy jeszcze w Polsce nie było. Rzecz w tym, by środki kierować tam, gdzie buduje się z pożytkiem, gdzie rozwój napędza rozwój. Nie można zużyć ich wyłącznie na infrastrukturę komunalną. Wykorzystamy je na wytworzenie produktów nowoczesnych, konkurencyjnych na światowym rynku. Część zainwestujemy w kapitał ludzki, w edukację, w tworzenie miejsc pracy. Aby ułatwić absorpcję funduszy unijnych rząd przedkłada ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Umożliwia ona łączenie środków prywatnych z publicznymi dla realizacji projektów współfinansowanych przez Unię. Chcąc zmobilizować środki z polskiego systemu bankowego przejmiemy część ryzyka, tworząc - przy Banku Gospodarstwa Krajowego - Fundusz Poręczeń Unijnych.

Jedne z najbardziej oczywistych - to szanse rozwoju i modernizacji polskiego rolnictwa. Żaden dotychczasowy krajowy budżet nie był w stanie ponieść takiego ciężaru finansowania przedsięwzięć, jakie umożliwia unijna polityka rolna. Nie chodzi tylko o napływ środków do tego sektora i o powiększenie - poprzez dopłaty bezpośrednie - dochodów rolników. Chodzi o zmianę sytuacji oraz warunków życia i produkcji na wsi, poprzez stabilizację rynków rolnych, wzmocnienie polskiego eksportu artykułów rolnych i - co już się dzieje - poprawę standardów jakościowych i sanitarnych. Ale jeśli nie zapanujemy nad całym procesem, pieniądze dla rolników przepadną.

Obecność w Unii Europejskiej stwarza warunki do lepszego korzystania z osiągnięć wiedzy na świecie i do wyrównywania szans edukacyjnych. Dzięki podejmowaniu nauki i pracy w państwach członkowskich Polacy będą lepiej wykształceni i mobilni zawodowo. Rząd będzie energicznie zabiegał o maksymalne zwiększenie dostępu do europejskiego rynku pracy.

Skoro mowa o Unii - warto podkreślić historyczną szansę dla polskiej kultury. Środki z funduszy europejskich w ciągu najbliższego roku 15-krotnie zwiększą możliwości finansowania projektów z zakresu ochrony i zagospodarowania dziedzictwa kultury. 15-krotnie.

Panie Marszałku, Szanowni Państwo!

Pobudzanie inwestycji to najbardziej skuteczna metoda tworzenia miejsc pracy, ale to daleko nie wszystko. Rząd podejmie działania skierowane bezpośrednio na zwiększenie zatrudnienia.

Wejdzie w życie ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zaproponujemy obniżenie kosztów pracy poprzez wprowadzenie w życie tzw. kredytu "zusowskiego". Pracodawcom zatrudniającym pewne kategorie osób bezrobotnych refundować się będzie składki na ubezpieczenia społeczne.

Skuteczną formą ograniczania bezrobocia jest rozwój tzw. gospodarki społecznej. Spółdzielnie socjalne, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, przedsiębiorstwa organizacji pozarządowych, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i wiele innych form gospodarowania powinny wypełnić przestrzeń pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym. Przygotowujemy odpowiednie rozwiązania ustawowe na ten temat.

Rozwiązując problem szarej strefy szukamy - wzorem innych krajów europejskich - rozwiązań, które zachęcają do legalizacji zatrudnienia. Rząd przedstawi wkrótce propozycje rozwiązań, które finansowo zachęcą osoby zatrudniające pracowników i osoby przez nich zatrudnione do zawierania legalnych umów o pracę. To oferta dobrowolna, podkreślam - dobrowolna, nie zawiera elementów fiskalnego przymusu, ale cywilizuje rynek pracy. Sądzimy, że pod koniec bieżącego roku liczba bezrobotnych znacząco obniży się poniżej liczby 3 mln. To bardzo połowiczny sukces. Ale jesteśmy przekonani, że ta liczba szybko będzie spadać w ciągu najbliższych lat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)