PolskaPełnomocnik Prezydenta ds. Przeciwdziałania Wykluczeniom - nowa funkcja w Urzędzie Miasta Poznania

Pełnomocnik Prezydenta ds. Przeciwdziałania Wykluczeniom - nowa funkcja w Urzędzie Miasta Poznania

Do zadań pełnomocnika mają należeć działania na rzecz promowania różnorodności, równości, równouprawnienia, sprawiedliwości społecznej, równości szans i powszechnego uczestnictwa w życiu publicznym, zwłaszcza w dziedzinach takich jak religia, światopogląd, niepełnosprawność, orientacja seksualna, rasa, płeć czy wiek.

Pełnomocnik Prezydenta ds. Przeciwdziałania Wykluczeniom - nowa funkcja w Urzędzie Miasta Poznania
Źródło zdjęć: © WP | Zenon Kubiak
Zenon Kubiak

30.06.2015 10:13

Stworzenie w strukturach urzędu osobnego stanowiska dla osoby, która będzie zajmować się polityką równego traktowania, było jedną z przedwyborczych obietnic Jacka Jaśkowiaka. O potrzebie powołania takiej funkcji mówiono m.in. podczas Kongresu Kobiet.

- Obecnie urząd miasta przygotowuje się do ogłoszenia konkursu na to stanowisko – mówi Agnieszka Pachciarz, wiceprezydent Poznania odpowiadająca m.in. za politykę społeczną - Proces rekrutacyjny i wyłonienie pełnomocnika powinno zakończyć się najpóźniej w sierpniu tego roku – dodaje.

Osoba, która obejmie to stanowisko będzie odpowiadać m.in. za:
- przeciwdziałanie dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć, religię, wyznanie, światopogląd, rasę, orientację seksualną niepełnosprawność oraz wiek;
- podejmowanie działań zmierzających do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszenia zasady równego traktowania;
- opracowywanie i opiniowanie projektów uchwał i zarządzeń w zakresie zasady równego traktowania;
- promowanie, upowszechnianie i propagowanie problematyki równego traktowania m. in. poprzez organizowanie szkoleń, debat, konferencji, akcji edukacyjnych i informacyjnych w zakresie równego traktowania;
- pozyskiwanie środków unijnych na realizację projektów dotyczących działań na rzecz równego traktowania;
- współpracę z organizacjami pozarządowymi działającymi na polu przeciwdziałania różnym przejawom dyskryminacji.

Jednocześnie wiceprezydent Agnieszka Pachciarz zapowiedziała rozpoczęcie współpracy z konsultantem do spraw dostępności infrastruktury, którego głównym zadaniem będzie konsultowanie inwestycji powstających w Poznaniu pod względem dostępności dla osób niepełnosprawnych, seniorów, dzieci oraz rodzin z dziećmi.

- Do tej pory Poznań bardzo dużo zrobił dla niepełnosprawnych, co widzimy każdego dnia na przykład w dostępności komunikacji publicznej. Ale jeszcze wiele pracy przed nami – wyjaśnia Agnieszka Pachciarz.

Bliższe szczegóły wyboru konsultanta nie są na razie znane.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)