PolskaPełnomocnik Mariusza Trynkiewicza: będzie zażalenie na postanowienie sądu

Pełnomocnik Mariusza Trynkiewicza: będzie zażalenie na postanowienie sądu

Pełnomocnik Mariusza Trynkiewicza mec. Marcin Lewandowski złoży zażalenie na postanowienie rzeszowskiego sądu, który zdecydował, że Trynkiewicz po wyjściu z więzienia będzie objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi i nie może opuszczać kraju.

Pełnomocnik Mariusza Trynkiewicza: będzie zażalenie na postanowienie sądu
Źródło zdjęć: © PAP

Dzisiaj mija termin złożenia zażalenia przez pełnomocnika. Lewandowski nie chciał mówić, jaka będzie jego treść.

- Do zakończenia godzin pracy sądu nie otrzymaliśmy takiego zażalenia - powiedziała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Rzeszowie Marzena Ossolińska-Plęs.

Pełnomocnik T. może jednak wysłać je pocztą.

Zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w Rzeszowie o tymczasowym nieizolowaniu Mariusza Trynkiewicza złożył już wcześniej dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie. Chciał on, żeby Trynkiewicza był izolowany do czasu rozstrzygnięcia sprawy o uznanie go za osobę zaburzoną i niebezpieczną.

Zażalenie dyrektora ma zbadać Sąd Apelacyjny w Rzeszowie.

Jeśli do sądu dotrze też zażalenie pełnomocnika Trynkiewicza, będzie rozpatrywane na tym samym niejawnym posiedzeniu sądu. Decyzja sędziów zostanie przekazana na konferencji prasowej w poniedziałek o godz. 14 - powiedział rzecznik SA Roman Skrzypek.

Działania operacyjno-rozpoznawcze i zakaz opuszczania kraju orzeczone wobec Trynkiewicza to zabezpieczenie do czasu prawomocnej decyzji sądu w sprawie ewentualnego uznania Trynkiewicza za osobę niebezpieczną i izolowaniu go po odbyciu kary 25 lat więzienia. Rozpoczęte w tej sprawie 10 lutego postępowanie, odroczono do 3 marca.

Trynkiewicz to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na mocy amnestii na 25 lat więzienia. 11 lutego wyszedł na wolność.

Izolowanie osób uznanych za niebezpieczne umożliwia ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, która weszła w życie 22 stycznia. Na mocy decyzji sądu cywilnego wobec takiej osoby, można już po odbyciu przez nią kary więzienia, zastosować nadzór prewencyjny lub leczenie w ośrodku zamkniętym.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)