Pełnia Księżyca w listopadzie. Mroźny Księżyc zapowiada zimę?
Już 8 listopada będzie miała miejsce niezwykła pełnia, nazywana Mroźnym Księżycem. Według tradycji, kulminacja Srebrnego Globu w listopadzie jest zwiastunem nadciągającej zimy. W tym roku zjawisko to zbiegnie się z inną, astronomiczną atrakcją - zaćmieniem naturalnego, ziemskiego satelity.
Nazwy księżycowych pełni są związane z warunkami pogodowymi, panującymi w danym miesiącu oraz tradycjami obchodzonymi przez naszych przodków. Najbliższa zyskała aż 4 określenia, z których najpopularniejszym jest Mroźny Księżyc.
Listopadowa pełnia Księżyca
Pełnia jest fazą Księżyca, podczas której naturalny satelita Ziemi znajduje się w opozycji do Słońca. W listopadzie zjawisko to jest określane jako Mroźny Księżyc, Pełnia Bobrów, Szronowy Księżyc oraz Ciemny Księżyc. Trzy z nich nawiązują do warunków pogodowych, panujących w przedostatnim miesiącu roku. Jedna - Pełnia Bobrów odnosi się zaś do czasu dawnych polowań na gryzonie, praktykowanych przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ślady życia na księżycu Jowisza? Nowe nadzieje naukowców
Mroźny Księżyc i zaćmienie
Listopadowa pełnia Księżyca będzie nie tylko jedną z najpiękniejszych w tym roku, ale także wyjątkową, ze względu na zbiegające się z nią zaćmienie naturalnego satelity. Kulminacja Mroźnego Księżyca będzie miała miejsce o godzinie 12:02, czyli równocześnie z zaćmieniem Srebrnego Globu. Niestety, w tym roku zjawisko to nie będzie widoczne z terenu Polski - najbliższa okazja do obserwacji Księżyca skrytego w cieniu Ziemi nadarzy się w naszym kraju dopiero w 2025 roku.
Pełnia Mroźnego Księżyca. Jak oglądać?
Naturalny, ziemski satelita stanowi bardzo wyraźny punkt na nocnym niebie - zwłaszcza w fazie pełni. Aby podziwiać Mroźną Pełnię, nie są potrzebne żadne specjalne urządzenia - wystarczy spojrzeć w górę. Jedynym czynnikiem, który może zaburzyć obserwacje, jest pogoda. Listopadową pełnię Księżyca będzie można oglądać 8 listopada, jak również w noc poprzedzającą i następującą po tej dacie.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.