Pełnia Księżyca. Luty 2024. Zbliża się Śnieżny Księżyc
Wkrótce miejsce będzie miała druga pełnia Księżyca w 2024 roku. Jej maksimum nastąpi pod koniec miesiąca, rozświetlając nocne niebo. Kiedy będzie można obserwować Śnieżny Księżyc? Skąd wywodzi się jego zwyczajowa nazwa?
Występowanie pełni Księżyca w lutym nie jest standardem - w niektórych latach w drugim miesiącu roku dopełnienie fazy nie wystąpiło w ogóle. Taka sytuacja ostatnio miała miejsce w 2018 roku.
Pełnia Księżyca w lutym 2024. Kiedy i o której podziwiać "Snow Moon"?
Pełnia jest zjawiskiem astronomicznym, które charakteryzuje się doskonałą widocznością. Do jej obserwacji nie są potrzebne żadne przyrządy optyczne. Kluczowa w tym wypadku jest jednak pogoda, bowiem w przypadku pochmurnego nieba, pełnia Księżyca będzie objawiać się wyłącznie w postaci świetlistej łuny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy nastąpi najbliższa okazja do podziwiania pełni? Śnieżny Księżyc, jak nazywane jest zjawisko występujące w lutym, osiągnie maksimum 24 lutego 2024 dokładnie o godzinie 13:31. Tarczę Srebrnego Globu w pełnej okazałości będzie można jednak podziwiać zarówno w noc poprzedzającą, jak i następującą po tym terminie.
Pełnia Księżyca. Luty. Nie tylko Śnieżny Księżyc
Lutowa pełnia Księżyca najczęściej nazywana jest Śnieżnym Księżycem oraz Głodnym Księżycem. Innymi nazwami, z którymi można spotkać się w odniesieniu do dopełnienia tarczy Srebrnego Globu w drugim miesiącu roku to: Pełnia Księżyca Lodu, Burzowa Pełnia, Snow Moon, Solmonath, Dziki Księżyc, Rogaty Księżyc, Księżyc Oczyszczającej Czerwieni, Księżyc Przyspieszający oraz Księżyc Srogiej Zimy.
Większość ze zwyczajowych nazw pełni Księżyca swoje korzenie ma we wierzeniach oraz tradycjach dawnych ludów. Poszczególne fazy Srebrnego Globu wyznaczały bowiem okres polowań, siewów, zbiorów i innych wydarzeń w cyklu toczących się pór roku.