Trwa ładowanie...

Pełnia księżyca i "Wilczy Księżyc" na niebie, a to nie koniec. Niesamowite zjawiska w piątkowy wieczór

Przed nami wyjątkowa noc. Na niebie pojawi się "Wilczy Księżyc", a na dodatek będziemy mogli podziwiać zaćmienie księżyca. Wiemy gdzie, jak i o której obserwować piątkową pełnię księżyca.
Share
Pełnia księżyca 2020. "Wilczy Księżyc" i zaćmienie jednej nocy
Pełnia księżyca 2020. "Wilczy Księżyc" i zaćmienie jednej nocyŹródło: iStock.com
d2adfsi

10 stycznia będzie miała miejsce pierwsza pełnia księżyca w 2020 roku. Zjawisko to nazywane jest "Wilczym Księżycem". W piątkową noc naszym oczom ukaże się 99 proc. powierzchni ziemskiego satelity, a to dopiero początek niesamowitych zjawisk tej nocy.

Pełnia księżyca 2020. Gdzie i o której oglądać "Wilczy Księżyc"?

10 stycznia księżyc wzejdzie o godzinie 15:20, a zajdzie o 7:26 w sobotę. Apogeum pełni będzie mieć miejsce o 20:23. Jednak dziś w nocy księżyc będzie znacznie ciemniejszy niż dotychczas. Będzie to miało związek z niesamowitym zjawiskiem – zaćmieniem księżyca.

d2adfsi

Pełnia księżyca 2020. Zaćmienie księżyca widoczne gołym okiem

Oprócz pełni i "Wilczego Księżyca" nadchodzącej nocy będziemy mogli podziwiać jeszcze jedno niesamowite zjawisko. W nocy z 10 na 11 stycznia będzie miało miejsce zaćmienie księżyca, a dokładniej półcieniowe zaćmienie księżyca.

Podczas tego zjawiska zauważymy, że zdecydowana część powierzchni ziemskiego satelity będzie przyciemniona. Zaciemnienie będzie postępowało od południowego bieguna w kierunku północnego. Półcień obejmie około 90 proc. powierzchni księżyca.

O której oglądać półcieniowe zaćmienie księżyca? Eksperci podpowiadają, że spektakl na nocnym niebie rozpocznie się o godzinie 18:07, a jego apogeum będzie miało miejsce o 20:10. Koniec półcieniowego zaćmienia księżyca nastąpi o 22:12.

d2adfsi

Eksperci przypominają, że do obserwacji pełni i zaćmienia księżyca nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Każdy może obserwować ziemskiego satelitę gołym okiem. By lepiej przyjrzeć się powierzchni księżyca, możemy skorzystać z lornetek, lunet, teleskopów oraz obiektywów z długą ogniskową.

Pełnia księżyca 2020 a pogoda. Czy chmury przeszkodzą w obserwacji?

Niestety na piątek 10 stycznia w całym kraju prognozowane jest duże i umiarkowane zachmurzenie. Sytuacji nie poprawią również pojawiające się przelotne opady deszczu.

d2adfsi

Mimo niekorzystnych warunków warto podjąć próbę obserwacji nocnego nieba. Prognozę pogody dla swojej miejscowości możecie sprawdzić na pogoda.wp.pl. Zdjęcia z dzisiejszej pełni księżyca możecie nam przesyłać przez dziejesie.wp.pl. Wrześniowa pełnia na waszych zdjęciach wyglądała zachwycająco.

Pełnię księżyca będziecie mogli oglądać również online.

Zobacz także: Zjawiskowy zachód słońca nad Polską. Niesamowite zdjęcia

d2adfsi

Podziel się opinią

Share
d2adfsi
d2adfsi
Więcej tematów