Trwa ładowanie...
ycipk-21oip3

Pełnia księżyca i "Wilczy Księżyc" na niebie, a to nie koniec. Niesamowite zjawiska w piątkowy wieczór

Przed nami wyjątkowa noc. Na niebie pojawi się "Wilczy Księżyc", a na dodatek będziemy mogli podziwiać zaćmienie księżyca. Wiemy gdzie, jak i o której obserwować piątkową pełnię księżyca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pełnia księżyca 2020. "Wilczy Księżyc" i zaćmienie jednej nocy
Pełnia księżyca 2020. "Wilczy Księżyc" i zaćmienie jednej nocy (iStock.com)
ycipk-21oip3

10 stycznia będzie miała miejsce pierwsza pełnia księżyca w 2020 roku. Zjawisko to nazywane jest "Wilczym Księżycem". W piątkową noc naszym oczom ukaże się 99 proc. powierzchni ziemskiego satelity, a to dopiero początek niesamowitych zjawisk tej nocy.

Pełnia księżyca 2020. Gdzie i o której oglądać "Wilczy Księżyc"?

10 stycznia księżyc wzejdzie o godzinie 15:20, a zajdzie o 7:26 w sobotę. Apogeum pełni będzie mieć miejsce o 20:23. Jednak dziś w nocy księżyc będzie znacznie ciemniejszy niż dotychczas. Będzie to miało związek z niesamowitym zjawiskiem – zaćmieniem księżyca.

ycipk-21oip3

Pełnia księżyca 2020. Zaćmienie księżyca widoczne gołym okiem

Oprócz pełni i "Wilczego Księżyca" nadchodzącej nocy będziemy mogli podziwiać jeszcze jedno niesamowite zjawisko. W nocy z 10 na 11 stycznia będzie miało miejsce zaćmienie księżyca, a dokładniej półcieniowe zaćmienie księżyca.

Podczas tego zjawiska zauważymy, że zdecydowana część powierzchni ziemskiego satelity będzie przyciemniona. Zaciemnienie będzie postępowało od południowego bieguna w kierunku północnego. Półcień obejmie około 90 proc. powierzchni księżyca.

O której oglądać półcieniowe zaćmienie księżyca? Eksperci podpowiadają, że spektakl na nocnym niebie rozpocznie się o godzinie 18:07, a jego apogeum będzie miało miejsce o 20:10. Koniec półcieniowego zaćmienia księżyca nastąpi o 22:12.

ycipk-21oip3

Eksperci przypominają, że do obserwacji pełni i zaćmienia księżyca nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Każdy może obserwować ziemskiego satelitę gołym okiem. By lepiej przyjrzeć się powierzchni księżyca, możemy skorzystać z lornetek, lunet, teleskopów oraz obiektywów z długą ogniskową.

Pełnia księżyca 2020 a pogoda. Czy chmury przeszkodzą w obserwacji?

Niestety na piątek 10 stycznia w całym kraju prognozowane jest duże i umiarkowane zachmurzenie. Sytuacji nie poprawią również pojawiające się przelotne opady deszczu.

ycipk-21oip3

Mimo niekorzystnych warunków warto podjąć próbę obserwacji nocnego nieba. Prognozę pogody dla swojej miejscowości możecie sprawdzić na pogoda.wp.pl. Zdjęcia z dzisiejszej pełni księżyca możecie nam przesyłać przez dziejesie.wp.pl. Wrześniowa pełnia na waszych zdjęciach wyglądała zachwycająco.

Pełnię księżyca będziecie mogli oglądać również online.

Zobacz także: Zjawiskowy zachód słońca nad Polską. Niesamowite zdjęcia

ycipk-21oip3
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-21oip3

ycipk-21oip3
ycipk-21oip3
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów