Polska"Pedał" i "ciota" najbardziej obraźliwe

"Pedał" i "ciota" najbardziej obraźliwe

Dwie piąte Polaków przyznaje, że co najmniej raz zetknęło się z przemocą werbalną, czyli wypowiedziami, które obrażały innych ze względu na ich rasę, kolor skóry, narodowość, preferencje seksualne itp. - wynika z sondażu CBOS. Jako grupę, która najczęściej posługuje się "mową nienawiści" ankietowani najczęściej wskazywali polityków. Najbardziej obraźliwe słowa to "pedał" i "ciota".

18% Polaków deklaruje, że wielokrotnie spotkało się z obraźliwymi wypowiedziami, a co piąty (20%) mówi, że miało to miejsce kilka razy. Ponad połowa ankietowanych (55%) stwierdza, że nie zauważyła takiej formy przemocy werbalnej, a 5% nie wypowiedziało się w tej sprawie.

Zdecydowana większość Polaków, którzy deklarują, że byli świadkami "mowy nienawiści" (78%), przyznaje, że takie wypowiedzi są dla nich rażące; tylko 17% pytanych ma do takich sformułowań stosunek obojętny.

Ankietowani, którzy dostrzegają zjawisko "mowy nienawiści", w większości (60%) twierdzili, że formą przekazu obraźliwych treści są napisy na murach. Ponadto 39% badanych z tej grupy przyznaje, że takie wypowiedzi często pojawiają się w telewizji. Według niektórych respondentów, z mową nienawiści można zetknąć się na przystankach i w środkach komunikacji miejskiej, na dworcach oraz w klubach, a także w miejscu pracy czy na forach internetowych.

Co trzeci respondent (32%) przyznaje, że są takie środowiska, które często posługują się mową nienawiści. Ankietowani wskazywali na konkretne grupy: politycy, partie polityczne (ogólnie) - 24%, Młodzież Wszechpolska - 12%, młodzież (ogólnie) - 12%, Liga Polskich Rodzin - politycy i zwolennicy tej partii - 11%, skini - 11%, środowisko Radia Maryja - 9%, osoby związane z Kościołem katolickim 8%, zwykli ludzie - 5%, narodowcy, nacjonaliści - 4%, subkultury młodzieżowe (ogólnie) - 4%, blokersi, chuligani - 4%, grupy wyznaniowe - 4%, dziennikarze, publicyści, osoby z branży rozrywkowej - 4% oraz osoby homoseksualne - 4%.

Spośród zaprezentowanych przez CBOS określeń dotyczących orientacji seksualnej najbardziej jednomyślnie jako obraźliwe są oceniane te, które dotyczą homoseksualnych mężczyzn: "pedał" (83%) i "ciota"(80%).

Wśród określeń dotyczących koloru skóry najczęściej negatywnie oceniane jest słowo "czarnuch" (72%), nieco rzadziej zaś "żółtek" (60%). Słowa "białas" (34%) czy "murzyn" są już zdecydowanie rzadziej odbierane jako obraźliwe (19%).

W ocenie określeń dotyczących narodowości, przynależności etnicznej, najwięcej negatywnych ocen uzyskały słowa "szkop" i "żydek", które większość ankietowanych (odpowiednio 66% i 65%) uznaje za obraźliwe. Wśród określeń związanych ze sferą religijną stosunkowo wielu Polaków (47%) negatywnie ocenia określenie "dewot".

Z określeń dotyczących przekonań, poglądów społeczno-politycznych większość (59%) za obraźliwe uznaje słowo "komuch". 65% badanych nie widzi nic złego w określeniu "liberał", jednak niektórzy (13%) poczuliby się urażeni, gdyby nazwano ich w ten sposób.

W kategorii "innych" określeń, dla prawie połowy ankietowanych (47%) obraźliwe byłoby nazwanie ich "robolem". Stosunkowo nowe słowo - "wykształciuch" - jest oceniane jako krzywdzące przez co czwartego Polaka (25%), połowa badanych zaś nie uznaje go za obraźliwe (50%).

Badanie zrealizowano w dniach 30 marca - 2 kwietnia 2007 roku na liczącej 937 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)