Pęczak będzie głosować zza krat?
Zgodę na uczestniczenie aresztowanego posła Andrzeja Pęczaka w posiedzeniach Sejmu może wydać jedynie prokuratura, a nie naczelnik aresztu - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Małgorzata Glapska-Dudkiewicz.
24.11.2004 | aktual.: 24.11.2004 12:16
Od kilku dni parlamentarzyści dyskutują na temat sprawowania mandatu przez aresztowanego posła. We wtorek Prezydium Sejmu wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie podjęło decyzji w tej sprawie.
Marszałek Józef Oleksy powiedział dziennikarzom, że w tej sprawie jest luka prawna i konieczna jest jak najszybsza nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Chodzi m.in. o rozstrzygnięcie, czy aresztowany poseł może głosować, otrzymywać wynagrodzenie, czy jego nieobecności będą usprawiedliwione. Bez zmiany przepisów Sejm będzie musiał np. wypłacać Pęczakowi uposażenie - ok. 9 tys. miesięcznie.
Według Tomasza Nałęcza (SdPl) i Kazimierza Ujazdowskiego (PiS), zgoda Sejmu na tymczasowe aresztowanie posła to jednocześnie zgoda na tymczasowe niewykonywanie obowiązków poselskich.
Nałęcz zaproponował marszałkowi i Konwentowi Seniorów, żeby przekazać taką interpretację naczelnikowi aresztu śledczego, w którym przebywa poseł.
To nie naczelnik aresztu, ale prokuratura, do dyspozycji której pozostaje aresztowany, decyduje np. o ewentualnej zgodzie na jego uczestniczenie w posiedzeniu Sejmu. Najpierw jednak sam zainteresowany musi zwrócić się do nas z taką prośbą - podkreśliła Glapska-Dudkiewicz. Zaznaczyła, że "na dziś" z takim wnioskiem poseł nie zwrócił się do prokuratury.
Dodała, że gdyby nawet taka zgoda została wyrażona, to nie wyobraża sobie, aby poseł siedział na sali sejmowej lub przemawiał z trybuny sejmowej pod "opieką" umundurowanych funkcjonariuszy. Jej zdaniem, uwłaczałoby to godności Sejmu.
W ubiegłą sobotę Andrzej Pęczak trafił na trzy miesiące do aresztu. Prokuratura Apelacyjna w Łodzi zarzuca mu przyjęcie łapówki od znanego lobbysty Marka D. i jego asystenta, byłego posła KPN Krzysztofa P.
Zdaniem prokuratury, Pęczak w okresie od co najmniej marca do lipca, przyjął korzyść majątkową i osobistą w kwocie co najmniej 295 tys. zł. Składać się na nią miało prawo użytkowania w tym okresie luksusowego samochodu marki Mercedes Benz oraz telefonu komórkowego. Pęczakowi grozi kara do 12 lat więzienia.