ŚwiatPE: w Starych Kiejkutach mogli być przetrzymywani więźniowie CIA

PE: w Starych Kiejkutach mogli być przetrzymywani więźniowie CIA

W Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu w
Starych Kiejkutach mógł istnieć tymczasowy, tajny ośrodek
przetrzymywania - uznano w projekcie raportu komisji Parlamentu
Europejskiego ds. domniemanych więzień i lotów CIA w Europie,
przedstawionym w Brukseli.

Projekt, w części dotyczącej Polski, powołuje się na "poważne, ewidentne okoliczności".

Jeden z członków komisji Józef Pinior (SdPl) powiedział, że komisja otrzymała list od władz lotniska w Szymanach niedaleko Starych Kiejkut, ze specyfikacją lądowań cywilnych samolotów używanych przez CIA. W liście, pierwszym tego rodzaju, poinformowano o 9 lądowaniach samolotów. Co najmniej jeden z nich przyleciał z Kabulu, by po godzinnym postoju w Szymanach odlecieć do Guantanamo.

Mam wrażenie, że Polska jak puszka Pandory zaczyna się otwierać- skomentował Pinior.

Projekt raportu podsumowującego roczne prace komisji przedstawił jej sprawozdawca, włoski eurodeputowany Claudio Fava. Podkreślił, że śledztwo pozwoliło ustalić skalę zjawiska i współpracy krajów europejskich.

Ujawniliśmy wierzchołek góry lodowej. Mamy 20 udokumentowanych przypadków osób, które zostały porwane i wywiezione przez amerykańskie służby, ale na pewno były dziesiątki innych, które nie miały możliwości skontaktowania się z opinią publiczną - powiedział Fava.

Wiele rządów współpracowało biernie albo czynnie z amerykańskimi służbami wywiadowczymi. System wprowadzony przez CIA był powszechny i stanowił podstawę amerykańskiej wojny z terroryzmem. Tymczasem rządy o tym nie informowały- podkreślił Fava, apelując do krajów członkowskich UE, by "podjęły działania wobec rządów, które są winne współpracy".

Aż siedmiu krajom raport zarzuca, że na ich terenie doszło do porwania przez CIA domniemanych terrorystów: Włochom, Wielkiej Brytanii, Niemcom, Szwecji, Austrii, Macedonii i Bośni.

W 10 krajach, w tym w Polsce, lądowały samoloty cywilne znane z wykorzystywania przez CIA do transportowania zatrzymanych. Aż 336 takich lądowań miało miejsce na lotniskach w Niemczech, 170 w Wielkiej Brytanii, 147 w Irlandii, 91 w Portugalii, 68 w Hiszpanii, 64 w Grecji, 57 na Cyprze, 46 we Włoszech, 21 w Rumunii i 11 w Polsce.

Sześciu krajom - najbardziej Polsce, ale też Włochom, Wielkiej Brytanii, Austrii, Macedonii i Rumunii - raport zarzuca brak wystarczającej współpracy z komisją PE bądź niewystarczające dochodzenia na poziomie krajowym w sprawie lotów CIA i domniemanych więzień.

Inga Czerny i Michał Kot

Źródło artykułu:PAP
ciapolskaloty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)