PE ogromną większością za rozszerzeniem strefy Schengen
Ogromną większością głosów eurodeputowani poparli rozszerzenie strefy Schengen o dziewięć nowych krajów UE, w tym Polskę. Kontrole na granicach lądowych mają zniknąć w nocy z 20 na 21 grudnia tego roku.
15.11.2007 | aktual.: 15.11.2007 12:57
"Za" głosowało 468 europosłów, przeciw tylko 21 deputowanych.
Mimo że polityczną decyzję o rozszerzeniu strefy Schengen podjęła już w ubiegłym tygodniu Rada ministrów UE, to z formalnego punktu widzenia wymagana była też pozytywna opinia Parlamentu Europejskiego.
Dzięki wejściu Polski do Schengen obywatele Polski oraz obcokrajowcy mający kartę stałego pobytu w Polsce uzyskają możliwość jeszcze swobodniejszego niż dotychczas podróżowania po Europie, bez kontroli dokumentów i odpraw na wewnętrznych granicach Schengen. Po włączeniu do obszaru Schengen dziewięciu nowych państw UE strefa obejmie znaczną część kontynentu europejskiego: 20 państw UE oraz Norwegię i Islandię.
Zgodnie z popartą przez eurodeputowanych decyzją ministrów w nocy z 20 na 21 grudnia zniesione zostaną kontrole na granicach lądowych i morskich między dziewięcioma nowymi państwami członkowskimi UE, tj. Polską, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią, Węgrami, oraz między nimi a dotychczasowymi członkami strefy Schengen.
Zniesienie kontroli na lotniskach ma nastąpić 30 marca.
Schengen to spokojne miasteczko w słynącym z winnic regionie, gdzie granica Luksemburga spotyka granice Niemiec i Francji, które użyczyło nazwy jednemu z największych projektów Unii Europejskiej. To tu przedstawiciele pięciu państw członkowskich podpisali w 1985 roku porozumienie o zniesieniu kontroli na granicach wewnętrznych.
W 2008 roku przewidziane jest przyjęcie kolejnego kraju do Schengen - Szwajcarii. (sm)
Inga Czerny