PolskaPawlak: wybieramy ludzi, którzy nas nie zawiodą

Pawlak: wybieramy ludzi, którzy nas nie zawiodą

Wybieramy do Parlamentu Europejskiego najlepszych ludzi. Takich, którzy nas nie zawiodą, bo "Sukces dla Europy - to sukces dla Polski" - powiedział w Krakowie wicepremier i prezes PSL Waldemar Pawlak podczas inauguracji kampanii wyborczej PSL do europarlamentu.

Pawlak: wybieramy ludzi, którzy nas nie zawiodą
Źródło zdjęć: © PAP

Waldemar Pawlak podkreślił, że przy szukaniu źródeł prawdziwych wartości warto się opierać na tradycyjnych i znanych zasadach dobra wspólnego, solidarności, pomocniczości. - Nie zapominamy o dziadkach i rodzicach, potrafimy kontynuować ich dzieło. Kiedy potrafimy czerpać z dorobku pokoleń, rozwinąć go i przekazać następcom, możemy mówić o trwałym dorobku. I tak chcemy Europę budować, by zachować naszą wyjątkowość i rozwijać to, co buduje lepsze perspektywy - podkreślił Pawlak.

Prezes PSL zapowiedział, że europosłowie z tej partii będą m.in. walczyć o uproszczenie działalności gospodarczej i uproszczenie polityki rolnej.

- Nie można dzielić Polski na tych ze wsi i tych z miasta, temu będziemy się przeciwstawiać. Musimy budować jedność - mówił z kolei przewodniczący Rady Naczelnej PSL, wicemarszałek Sejmu i kandydat na europosła z Mazowsza Jarosław Kalinowski. - Idziemy, by wzmacniać siłę Europy, by Europa odniosła sukces - dodał.

Listy PSL

Z list Stronnictwa wystartuje 13 posłów z parlamentu krajowego, 53 samorządowców, a także przedsiębiorcy i naukowcy. Kandydaci PSL zostali zaprezentowani podczas uroczystości w Operze Krakowskiej, tuż po wystąpieniach przedstawicieli władz naczelnych PSL.

O mandat z Warszawy walczyć będzie poseł Janusz Piechociński. Na Mazowszu w szranki wyborcze stanie wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski, w okręgu obejmującym Podlasie, Warmię i Mazury - szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. O mandat eurodeputowanego będą walczyć też posłowie: Eugeniusz Kłopotek (woj. kujawsko-pomorskie), Andrzej Grzyb (Wielkopolska), Edward Wojtas (Lubelszczyzna), Stanisław Rakoczy (Dolny Śląsk).

Ze Śląska wystartuje były marszałek województwa, dawny polityk PO Janusz Muszyński. Jedyny obecny europoseł PSL Czesław Siekierski będzie starał się o reelekcję z okręgu obejmującego województwa świętokrzyskie i małopolskie.

Z kolei w okręgu obejmującym województwa lubuskie i zachodnio-pomorskie listę PSL do europarlamentu będzie otwierał podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Juliusz Engelhardt.

Na Podkarpaciu o mandat będzie walczyła pracująca już w Brukseli Joanna Jarecka-Gomez. O mandat z Pomorza będzie się starał były rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, wiceszef pomorskich struktur ludowców prof. Wojciech Przybylski. Z województwa łódzkiego o mandat ma się ubiegać wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

Dziwny Francuz zakochany w Polsce

Wśród kandydatów na europosłów znajduje się również m.in. Bernard Margueritte, który zapytał zabranych podczas inauguracji, "czy kandydatura dziwnego Francuza, od 40 lat zakochanego w Polsce, nie jest symbolem wspólnej Europy".

Inauguracja kampanii wyborczej PSL-u do Parlamentu Europejskiego odbyła się w Krakowie, w 215. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Wcześniej, po mszy św. w Bazylice Mariackiej, uczestnicy inauguracji złożyli kwiaty na płycie Rynku Głównego, przy tablicy upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (161)