Pawlak promuje polsko-amerykańską wymianę handlową
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar
Pawlak podczas ostatniego dnia roboczej wizyty w USA rozmawiał z kierownictwem Giełdy Handlowej w Chicago (CME) o możliwościach współpracy z podobnymi instytucjami w Polsce i całej Europie środkowowschodniej.
Kilkudniowa wizyta Pawlaka w USA poświęcona jest promowaniu polsko-amerykańskiej wymiany handlowej i inwestycji amerykańskich w Polsce.
Byłoby ważne gdyby się udało uruchomić tego typu rynek na dużą skalę w naszym regionie. Warszawa może być tu na pewno silnym partnerem jeśli chodzi o wyjście na cały region - powiedział wicepremier.
Przedmiotem transakcji na CME, która istnieje od 1898 roku, są instrumenty finansowe, takie jak akcje, kontrakty terminowe, opcje a także waluty.
To są rzeczy potrzebne dziś dla przemysłu, aby ograniczyć ryzyko zmian kursu walut, stóp procentowych itd. W Warszawie tego rodzaju instytucje już zaczynają funkcjonować -powiedział Pawlak.
Wicepremier spotkał się też w Chicago z burmistrzem miasta Richardem Daley'em i rozmawiał z nim o ewentualnych inwestycjach CME w Polsce oraz o inwestycjach koncernu Boeing, który ma główną bazę w Chicago.
Wizytę zakończyły spotkania z Polonią chicagowską, która w piątek rozpoczęła obchody święta 3 maja. Pawlak odwiedził siedzibę kierownictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) i Związku Narodowego Polskiego - organizacji stanowiącej trzon KPA, która jest federacją wielu organizacji polonijnych.
Wicepremier złożył wieniec pod nie ukończonym jeszcze pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej na cmentarzu Niles.
Uczestniczył też w uroczystości odznaczenia medalem "Gloria Artis", przyznawanym za zasługi w krzewieniu kultury polskiej przez Ministerstwo Kultury, chicagowskiego "Dziennika Związkowego". Gazeta ta, będąca organem KPA, obchodziła w tym roku 100-lecie swego istnienia.
W środę i czwartek Pawlak przebywał w Kalifornii, gdzie w tamtejszej Dolinie Krzemowej rozmawiał z przedstawicielami firm informatycznych, z których część inwestuje w Polsce.
Koncern Cisco Systems (produkcja i obsługa urządzeń do połączeń internetowych) jest zainteresowany m.in. rozszerzeniem swoich przedsięwzięć edukacyjnych w Polsce. (ls)
Tomasz Zalewski