Powiało grozą. Rosja i Chiny zawarły nowy pakt
O planach zacieśnienia w najbliższym czasie wojskowej współpracy Pekinu i Moskwy poinformowała Rosyjska Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Ustalenie dotyczące ożywienia relacji między sztabami generalnymi i harmonogramów wspólnych manewrów zapadły podczas wizyty Nikołaja Patruszewa w południowo-wschodnim chińskim mieście Nanping. Jeszcze większe zbliżenie wojskowe Rosji i Chin? Wieje grozą.
20.09.2022 | aktual.: 20.09.2022 12:35
Bliski współpracownik Władimira Putina spotkał się z Yangiem Jiechi, wysokiej rangi chińskim politykiem i dyplomatą, członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin. Patruszew podkreślił, że "kierunek rozwoju strategicznego partnerstwa z Chinami jest absolutnym priorytetem dla rosyjskiej polityki zagranicznej".
Jak ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Pekin wykazuje nieco mniej entuzjazmu wobec relacji z Moskwą. Chińskie MSZ podało jedynie informację o "wdrożeniu konsensusu", do którego doszli szefowie obu państw Xi Jinping i Władimir Putin, nie podając szczegółów.
Wola bliższej współpracy omawiana miała być przez przywódców obu krajów w zeszłym tygodniu na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie w Uzbekistanie. Putin powiedział wtedy chińskiemu przywódcy, że Rosja "rozumie pytania i obawy dotyczące kryzysu ukraińskiego". Ta informacja może być interpretowana jako spadające poparcie sojuszników Rosji dla wojny Putina.
Patruszew na misji od Putina. Rosja i Chiny wzmacniają współpracę wojskową
Raport z rozmowy Patruszewa z Yangiem stwierdza, że obaj wyrazili zaniepokojenie "eskalacją napięć ze strony USA i ich sojuszników" w Azji. Najazd na Ukrainę został w tym dokumencie określony oględnie jako "sytuacja" na terytorium sąsiada.
W sierpniu chiński producent dronów DJI odrzucił oświadczenia rosyjskiej ambasady w Pekinie, w których okrzyknięto jeden z produktów firmy "prawdziwym symbolem współczesnej wojny". DJI poinformowało, że drony były wykorzystywane wyłącznie do celów cywilnych. W kwietniu firma wycofała się z Rosji na prośbę Ukrainy.
Chiny i Rosja już kilkakrotnie przeprowadzały wspólne manewry morskie wokół Japonii. Chiny zbagatelizowały swój udział w rosyjskich manewrach Wostok 2022 na początku września, ujawniając udział Indii, zanim Delhi to potwierdziło.