Patriarcha Moskwy i Wszechrusi pochwalił Benedykta XVI
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II
pochwalił Benedykta XVI za jego decyzję o przywróceniu tradycyjnej
mszy trydenckiej. W opublikowanym wywiadzie dla dziennika
"Il Giornale" zwierzchnik rosyjskiego Cerkwi prawosławnej dał
wyraźnie do zrozumienia, że perspektywa jego spotkania z papieżem
jest wciąż odległa.
Przywrócenie i dowartościowanie dawnej tradycji liturgicznej jest faktem, który odbieramy pozytywnie - powiedział Aleksy II odnosząc się do papieskiego motu proprio, zezwalającego na odprawianie przedsoborowej mszy łacińskiej.
W rozmowie z watykanistą włoskiej gazety Andreą Torniellim dodał następnie: My bardzo mocno trzymamy się tradycji. Bez wiernego stania na straży tradycji liturgicznej rosyjski Kościół prawosławny nie byłby w stanie oprzeć się w epoce prześladowań w latach 20. i 30. XX wieku.
Zapytany o obecny stan stosunków między Moskwą a Watykanem patriarcha Rosji i Wszechrusi odparł: Wydaje mi się, że papież Benedykt XVI powtórzył wielokrotnie, iż chce zaangażować się na rzecz dialogu i współpracy z Kościołami prawosławnymi. I to jest pozytywne.
Na pytanie o to, czy uważa za możliwe swe spotkanie z papieżem, odpowiedział: Spotkanie między papieżem a patriarchą Moskwy musi być dobrze przygotowane i absolutnie nie można ryzykować, by sprowadzone zostało do okazji do zrobienia kilku zdjęć i wspólnego przespacerowania się przed kamerami. To musi być spotkanie, które naprawdę służyłoby konsolidacji stosunków między naszymi dwoma Kościołami.
Niestety - podkreślił Aleksy II - jeszcze dzisiaj niektórzy biskupi i niektórzy misjonarze katoliccy uważają Rosję za ziemię misyjną. Ale Rosja, święta Rosja, została już oświecona przez wielowiekową wiarę, która dzięki Bogu zachowała się i została przekazana w Kościele prawosławnym. To nie jest ziemia misyjna dla Kościoła katolickiego. To jest pierwszy punkt, który trzeba wyjaśnić i usunąć te problemy w perspektywie spotkania z papieżem.
Jako drugi problem rosyjski patriarcha wymienił sprawę unitów z zachodniej Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i samej Rosji, czyli wiernych Kościołów wschodnich, pozostających w łączności z Rzymem.
Kiedy te problemy zostaną podjęte i rozwiązane, jasne stanie się wówczas, że spotkanie między papieżem i patriarchą Moskwy będzie miało naprawdę swoje znaczenie - zakończył Aleksy II.
Sylwia Wysocka