Pat w Krajowej Radzie Sądownictwa. Nie ma komu zwołać posiedzenia
W środę rozpoczęła się kadencja nowo wybranych 15 członków KRS. Na razie jednak wszystko wskazuje na to, że przez kilka najbliższych miesięcy jej prace będą sparaliżowane.
07.03.2018 12:10
Sejm wybrał wczoraj 15 sędziów - nowych członkow Krajowej Rady Sądownictwa. Chwilę później do dymisji podała się przewodnicząca KRS i jednocześnie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Rada nie ma więc ani przewodniczącej, ani wiceprzewodniczących, którymi byli sędziowie urzędujący w KRS do wtorku - przypomina rmf24.pl. Co to oznacza? Że nie ma komu zwołać posiedzenia.
Zgodnie z prawem posiedzenie Rady, jeśli nie ma przewodniczącego i wiceprzewodniczących KRS, może zwołać także I prezes Sądu Najwyższego. Problem w tym, że jest nią Małgorzata Gersdorf. A ona - jak ustalił nieoficjalnie dziennikarz rmf24.pl - nie ma zamiaru tego robić.
I prezes SN uważa nowy skład KRS za niekonstytucyjny. To dlatego podała się we wtorek do dymisji. - Prof. Gersdorf nie chciała być szefem niekonstytucyjnego organu - potwierdził ten fakt rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek.
Zobacz także
Kiedy więc zbierze się KRS w nowym składzie? W kwietniu wejdzie w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Wówczas najprawdopodobniej z SN odejdzie Małgorzata Gersdorf. Posiedzenie Rady zwoła więc najprawdopodobniej dopiero jej następca.
Źródło: rmf24.pl