Paszporty "Polityki" 2018: znamy laureatów. Wśród nich m.in. Joanna Kulig
We wtorek poznaliśmy laureatów 26. edycji Paszportów "Polityki". Paszport został wymyślony dla artystów, których talent przekracza średnie polskie normy i przestaje się mieścić w naszych geograficznych granicach - tłumaczą organizatorzy.
08.01.2019 | aktual.: 08.01.2019 22:11
Paszporty "Polityki" 2018
Poznaliśmy laureatów 26. edycji Paszportów "Polityki". Paszport został wymyślony dla artystów, których talent przekracza średnie polskie normy i przestaje się mieścić w naszych geograficznych granicach. Życiorysy tegorocznych nominowanych tylko to potwierdzają - zapewniają organizatorzy.
Paszporty "Polityki" 2018 wręczono w ośmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, kultura cyfrowa oraz kreator kultury.
Film: Joanna Kulig
Ma wszelkie cechy potrzebne, aby zostać wielką gwiazdą. Szczera, prostolinijna, autentyczna. Obdarzona silną osobowością. Przyciąga uwagę charakterystycznym sposobem poruszania, miękkim, lekko zachrypniętym głosem, seksapilem. Nominowana za nieoczywistą, pełną sprzeczności rolę Zuli w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego – kreację, którą zachwycił się cały świat. Francuska prasa porównywała ją z Marilyn Monroe i Brigitte Bardot, a jej zdjęcie na okładce tamtejszego „Elle” podpisano "Nowa sensacja kina".
Teatr: Marta Górnicka
Reżyserka teatralna urodzona w 1975 r. we Włocławku. Absolwentka reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie, studiowała także m.in. na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Jest twórczynią i dyrygentką teatru chórowego – współczesnej koncepcji antycznego chóru, która według definicji autorki "łączy źródłową dla zachodniej sceny siłę zbiorowego głosu/ciała ze współczesną krytyką języka jako narzędzia władzy".
Nominacje: Marta Górnicka, Anna Karasińska, Weronika Szczawińska.
Literatura: Małgorzata Rejmer
Praca nad książką o Albanii "Błoto słodsze niż miód" (Wydawnictwo Czarne), za którą otrzymała nominację w tym roku, zajęła jej kilka lat. Po raz drugi nominowana do Paszportu 'Politylki". Pierwszą nominację otrzymała w 2013 r. za książkę „Bukareszt. Kurz i krew” (Wydawnictwo Czarne). Małgorzata Rejmer urodziła się w 1985 r. w Warszawie i debiutowała powieścią „Toksymia” (Lampa i Iskra Boża) w 2009 r. Ta groteska zwracała uwagę świetnym warsztatem i czarnym humorem.
Nominacje: Łukasz Zawada, Małgorzata Rejmer, Olga Drenda.
Sztuki wizualne: Diana Lelonek
Diana Lelonek (ur. w 1988 r. w Katowicach) mówi o sobie, że "rozsadza stary antropocentryczny system kwalifikujący odmienności i zarządzający hierarchią". Zajmuje się przede wszystkim fotografią, ale oryginalnie łączy ją z innymi mediami. Jej prace, zaliczane do krytycznego posthumanizmu, podają w wątpliwość tradycyjne relacje człowiek–natura, są protestem wobec dominacji białego człowieka i jego wizji świata. Ważnym projektem artystki jest Instytut dla Żywych Rzeczy, w ramach którego bada i archiwizuje różne formy bytów organicznych i nieorganicznych.
Nominacje: Rafał Milach, Diana Lelonek, Martyna Czech.
Muzyka poważna: Aleksander Nowak
- To twórca osobny, niewpisujący się w żadne modne kierunki. W swoich dyskretnych, czasem dowcipnych, czasem melancholijnych kompozycjach oryginalnie przetwarza rzeczywistość: strzęp rozmowy czy cytat, scenkę z ulicy, widok z okna” – przedstawia go Jan Topolski. Jacek Hawryluk zaś chwali - Ustrzelił klasycznego hat tricka: na jesiennych festiwalach muzyki nowej przedstawił trzy premiery – na Sacrum Profanum, Warszawskiej Jesieni i Auksodrone (Tychy). Trzy różne utwory, w których przewodnikiem jest ludzki głos”. Kompozytor urodził się w 1979 r. w Gliwicach; w 2006 r. ukończył z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej u Aleksandra Lasonia, a w dwa lata później – studia podyplomowe (jako laureat Moritz von Bomhard Fellowship) u Steve’a Rouse’a w University of Louisville w Stanach Zjednoczonych, uzyskując stopień Master of Arts i nagrodę rektora.
Nominacje: Aleksander Nowak, Jakub Józef Orliński, Tomasz Ritter.
Muzyka popularna: Dawid Podsiadło
Dawid Podsiadło (ur. w 1993 r. w Dąbrowie Górniczej) to wokalista, kompozytor i autor tekstów, laureat programu "X Factor", zdążył już nagrać trzy świetnie przyjęte albumy solowe, płytę z grupą Curly Heads i zdobyć nominację do Paszportu POLITYKI w 2013 r. Najnowszy album "Małomiasteczkowy", przebojowy, ale nietracący indywidualnego charakteru, eksponujący świetną wokalistykę i autorskie teksty po polsku, nagrał po rocznej przerwie, pod okiem producenta Bartosza Dziedzica. Wydany w ubiegłym roku, zdobył już potrójną platynową płytę.
Nominacje: Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło, Jan Emil Młynarski.
Kultura cyfrowa: PanGenerator
PanGenerator to warszawski kolektyw artystyczny tworzony przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego. Misję określa zwięźle hasło: beats, bits, atoms – uderzenia, bity, atomy. Czyli łączenie różnych światów: zmysłowego, analogowego i cyfrowego w jedną całość za pomocą kreatywnego wykorzystania najnowszych rozwiązań technicznych. Doceniliśmy ich ubiegłoroczne działania, które obejmowały dwie instalacje: nawiązującą do twórczości Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia APPARATUM oraz stworzoną w przestrzeni Filharmonii Szczecińskiej i wykorzystującą tamtejszą architekturę i akustykę SPIRALALALA.
Nominacje: panGenerator, Juggler Games, 11 bit studios.
Kreator kultury: Krystyna Janda
Za wybitne kreacje teatralne i filmowe, od rozedrganej Agnieszki z "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy po wyciszoną bohaterkę "Zapisków z wygnania" według pamiętnika ofiary antysemickiej nagonki Marca ’68 Sabiny Baral, graną w założonym przez siebie Teatrze Polonia. Za trzymanie ręki na pulsie debaty publicznej i codzienne świadectwo, dawane na scenie, w kinie i w mediach, że trzeba i warto walczyć o wartości humanistyczne, bronić słabszych i chronić człowieczeństwo w każdych czasach, w których jest ono zagrożone. Także za poczucie humoru, bez którego trudno sobie wyobrazić i teatr, i życie.
Źródło: polityka.pl