Paszport z odciskiem palca
Wizerunek twarzy i odciski palców, czyli tzw. dane biometryczne, mają się znaleźć w naszych nowych paszportach - zapowiada "Rzeczpospolita".
Przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem ustawy o tych dokumentach zajmie się rząd. Nowe paszporty powinny się pojawić już w sierpniu. Mają być dostosowane do wymogów unijnych. Będą to pierwsze w naszym kraju dokumenty urzędowe, w których połączone zostaną takie technologie, jak biometria, kryptografia i bezprzewodowa transmisja danych.
Głównym udoskonaleniem w stosunku do poprzednich dokumentów jest spora dawka informacji biometrycznych o osobie, do której dokument należy. W Polsce od 2008 r. w paszporcie ma się znaleźć cyfrowo zapisany odcisk palca posiadacza paszportu. W projekcie mówi się też o wizerunku twarzy (oprócz zdjęcia).
Nowy paszport ma więc być dokumentem od strony technicznej jeszcze bardziej skomplikowanym, choć pozostaną też zabezpieczenia tradycyjne (odpowiednie tworzywa sztuczne, mikrodruk i znaki wodne). Znaleźć się w nim ma drugi komplet informacji o posiadaczu, jeszcze obszerniejszy niż ten z ostatniej strony paszportu. Fakt, że informacja ta częściowo się dubluje (np. fotografia na wydruku i fotografia biometryczna), ma utrudnić fałszerstwo dokumentu.
W projekcie wprowadza się też odstępstwo od zasady wyrażania zgody przez oboje rodziców na wydanie paszportu dla małoletniego (dotyczy paszportów wydawanych za granicą przez konsula). Kiedy uzyskanie zgody drugiego rodzica jest niemożliwe lub utrudnione, a przemawia za tym dobro małoletniego, paszport można będzie wydawać za zgodą tylko jednego z rodziców.
Nowe paszporty będą wydawane po przedłożeniu wymaganych dokumentów, uiszczeniu należnych opłat oraz pobraniu danych. Ze względu na pobranie danych biometrycznych obecność osoby ubiegającej się o paszport przy składaniu wniosku będzie obowiązkowa. Każdy, kto będzie odbierał dokument (też osobiście), za pomocą specjalnego czytnika sprawdzi na miejscu zgodność danych biometrycznych ze stanem faktycznym. (PAP)