Trwa ładowanie...
15-02-2015 18:25

Paryż: przestrzeganie rozejmu, mimo incydentów, satysfakcjonujące

Prezydenci Francji Francois Hollande, Ukrainy Petro Poroszenko, Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel "są generalnie zadowoleni z przestrzegania rozejmu na wschodzie Ukrainy mimo lokalnych incydentów" - oświadczył w niedzielę Pałac Elizejski.

Paryż: przestrzeganie rozejmu, mimo incydentów, satysfakcjonująceŹródło: PAP/EPA, fot: MAXIM SHIPENKOV
d3po2x4
d3po2x4

Przywódcy tzw. czwórki normandzkiej zgodzili się w przeprowadzonej w niedzielę rozmowie telefonicznej, że "generalnie przestrzeganie rozejmu jest satysfakcjonujące, pomimo lokalnych incydentów, które należy czym prędzej uregulować".

Rozmowa miała miejsce - jak precyzuje Pałac Elizejski - kilka godzin po wprowadzeniu o północy z soboty na niedzielę czasu kijowskiego rozejmu między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.

Jednocześnie przywódcy "potwierdzili poparcie dla realizacji kolejnych etapów przewidzianych w pakiecie rozwiązań z Mińska z 12 lutego" - poinformowała kancelaria francuskiego prezydenta.

d3po2x4

Te etapy to: "wycofanie broni ciężkiej, przebieg i weryfikacja rozejmu oraz wycofywania broni ciężkiej przez OBWE, a także rozpoczęcie dialogu na temat sposobu przeprowadzenia wyborów lokalnych zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem".

Wreszcie czworo przywódców "wyraziło pełne poparcie dla przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa (ONZ)
w sprawie pakietu środków zaakceptowanych w Mińsku 12 lutego" - czytamy w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

Według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) rozejm jest generalnie przestrzegany, z wyjątkiem takich miast jak Debalcewe i Ługańsk. Szef misji OBWE na Ukrainie Ertugrul Apakan poinformował w niedzielę wczesnym popołudniem, że jej obserwatorzy nie zostali wpuszczeni przez prorosyjskich separatystów do oblężonego miasta Debalcewe.

d3po2x4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3po2x4
Więcej tematów