Trwa ładowanie...
d3f66ny
sejm
06-04-2005 13:40

Parlamentarzyści w intencji Papieża

Ponad 100 parlamentarzystów, wraz z liczną grupą warszawiaków, modliło się w środę w intencji papieża Jana Pawła II podczas mszy świętej w kościele św. Aleksandra, którą odprawił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki.

d3f66ny
d3f66ny

Parlamentarzyści przyszli do kościoła na warszawskim Placu Trzech Krzyży prosto z Sejmu, gdzie podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów oddali hołd pamięci Ojca Świętego.

Jak powiedział biskup Jarecki, uczestnictwem we mszy świętej, parlamentarzyści "przypieczętowali duchową pieczęcią" akt hołdu, który wcześniej złożyli Ojcu Świętemu w gmachu parlamentu.

Zebrani modlili się o to, by owoce służby Jana Pawła II, były jak najdojrzalsze w życiu wszystkich Polaków oraz w życiu polskiego parlamentu.

Biskup Jarecki podkreślił w homilii, że "Bóg w Janie Pawle II pokazał nam jak wielki wpływ na dzieje świata może mieć jeden człowiek". "Przez to utwierdza nas w przekonaniu, że to my ludzie mamy nadawać kształt tej ziemi" - zaznaczył.

d3f66ny

Modlił się też, aby "Bóg sprawił, żeby to odejście Jana Pawła II przyczyniło się do naszego nawrócenia, bo wtedy także bardziej niż dotąd będziemy zmieniać na lepsze oblicze tej ziemi, a on będzie się cieszył przebywając z Bogiem i nas umacniał swoim wstawiennictwem".

Biskup przypomniał, że Jan Paweł II niezwykle mocno przeżywał swoją tożsamość, a z drugiej strony bardzo silnie przeżywał respekt wobec każdego, bez wyjątku, człowieka.

Podkreślił, że Jan Paweł II żył noszonym w sercu silnym przekonaniem o prawdzie, które zawsze spotykało się z "człowiekiem jako człowiekiem", bez względu na to, kim on był, co myślał, mówił lub czynił.

"Czyż nie dlatego Bóg przez Niego tak bardzo podbił świat? Każdy z nas potrzebuje jasności dotyczącej wartości i tęskni za tym, by traktować siebie i być uznawanym przez innych jako obraz Boga" - powiedział bp Jarecki.

d3f66ny

Obserwując to - dodał - co dzieje się w Warszawie, Polsce, Europie i na całym świecie po śmierci Jana Pawła II, "nie zawaham się powiedzieć, że ukazuje się On nam w swoim nauczaniu i szukamy Go może bardziej niż wtedy, kiedy żył".

Biskup mówił również o tym, że Kościół przeżywa czas Wielkiej Nocy w pięciu słowach: "umarł, został pogrzebany, zmartwychwstał, ukazał się i posłał". Jak podkreślił, to odnosi się do Jezusa Chrystusa, ale przeżywamy to także w niepowtarzalnej sytuacji, kiedy odszedł ktoś bardzo bliski - Jan Paweł II, papież.

"On także umarł, pojutrze zostanie pogrzebany, ale On także zmartwychwstanie. Dlatego nie popadamy w rozpacz" - zaznaczył bp Jarecki.

d3f66ny

Podkreślił, że Ojciec Święty był wzorem zaangażowania politycznego - niczego nie robił dla swej korzyści. "Dziękujemy za ten wzór, bierzemy go sobie do serca" - dodał, apelując także do polityków i parlamentarzystów, by do tego, co robią podeszli jako do powołania i misji.

Biskup przypomniał wystąpienie papieża w polskim parlamencie 11 czerwca 1999 r. "Ojciec Święty wyraził radość, że był w miejscu, gdzie tworzone są trwałe podwaliny pod demokratyczne państwo i suwerenne społeczeństwo. Kto wie, czy to nie najważniejsze określenie, które wtedy padło?" - powiedział.

We mszy św. wzięli udział parlamentarzyści z różnych opcji politycznych, choć przeważali przedstawiciele ugrupowań prawicowych.

Posłowie włączyli się w liturgię słowa - pierwsze czytanie odczytał Franciszek Stefaniuk (PSL), a psalm zaśpiewała Gertruda Szumska (Dom Ojczysty).

"To, że stanowicie prawo, wiedziałem. Ale, że tak ładnie śpiewacie, nie wiedziałem" - pochwalił posłów i senatorów bp Jarecki. Po mszy parlamentarzyści zaintonowali "Boże coś Polskę".

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj