Trwa ładowanie...
d1d27j7

Parlamentarzyści NATO w Sejmie

Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz szanse na skuteczną modernizację polskiej armii były głównymi tematami rozmów marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego z delegacją
Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która w poniedziałek rozpoczęła oficjalną wizytę
w Polsce.

d1d27j7
d1d27j7

Dyskusja dotyczyła przede wszystkim dalszego rozszerzenia NATO, co dla nas jest rzeczą podstawową z punktu widzenia bezpieczeństwa - powiedział Płażyński. Polsce zależy na obecności w Sojuszu państw bałtyckich, szczególnie Litwy oraz Słowacji.

Drugi temat spotkania to - jak mówił marszałek - szanse na skuteczną modernizację polskich sił zbrojnych, wynikające z przyjętej przez Sejm ustawy o 6-letnim planie restrukturyzacji polskiej armii.

To są pytania, na które dzięki decyzjom politycznym Sejmu mamy konkretną odpowiedź; to już są fakty polityczne i decyzje w postaci obowiązujących ustaw - mówił Płażyński. Według marszałka, pozwala to pokazać się nam jako kraj NATO realizujący postanowienia wynikające z integracji z Sojuszem.

Przyjęta w maju ustawa o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych w latach 2001-06 przewiduje, że wydatki na wojsko mają być nie mniejsze niż 1,95% PKB rocznie. W 2002 r. ma to być co najmniej 16,1 mld zł, a w 2006 r. - ponad 20 mld zł. Oszczędności uzyskane dzięki zmniejszeniu armii, wycofaniu starego sprzętu, wpływom z usług poligonowych i z Agencji Mienia Wojskowego mają zapewnić pieniądze na modernizację.

Podczas pobytu w Polsce przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego NATO spotkają się m.in. z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, premierem Jerzym Buzkiem, ministrami: spraw zagranicznych i obrony narodowej. Złożą też wizyty w jednostkach wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych. (mk)

d1d27j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d27j7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj