Parlament Ukrainy uznał Wielki Głód za ludobójstwo
Wielki Głód w latach 1932-1933 był ludobójstwem - uznał ukraiński parlament. Chciał tego prezydent Wiktor Juszczenko.
28.11.2006 17:00
W latach 1932-1933 w wyniku sztucznie wywołanego głodu, na Ukrainie zginęło, według różnych źródeł, od kilku do kilkunastu milionów ludzi.
Według ukraińskich historyków Wielki Głód wywołała Moskwa, która chciała zdławić bunt chłopów przeciwko przymusowej kolektywizacji. Trzy procent chłopów uznano wówczas za kułaków i rozstrzelano lub zesłano jako wrogów władzy radzieckiej.
Wprowadzone w 1932 roku prawo o ochronie własności państwowej pozwalało rozstrzelać człowieka za zabranie kłosa z kołchozowego pola. Wydano dekret o całkowitej blokadzie wsi z powodu rzekomego sabotowania obowiązkowych dostaw zbóż.
W najgorszym okresie Wielkiego Głodu umierało do 25 tys. ludzi dziennie. Głód pustoszył całe wsie. Zdarzały się liczne przypadki kanibalizmu. Szczególnie cierpiały dzieci: ocenia się, że jedna trzecia z nich straciła życie.
W okresie istnienia ZSRR przez Ukrainę przetoczyły się aż trzy fale głodu - tuż po rewolucji bolszewickiej, w latach 1932-33 i po II wojnie światowej. Najtragiczniejszy w skutkach był jednak głód w latach 30.
Jarosław Junko