WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Parlament: Ukraina nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu

Naród ukraiński nigdy nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu spod rosyjskiej okupacji - głosi przyjęta przez Radę Najwyższą (parlament) w Kijowie Deklaracja o walce o wyzwolenie Ukrainy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parlament: Ukraina nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu
(PAP/EPA, Fot: YURI KOCHETKOV)
WP

Dokument poparło w głosowaniu 274 deputowanych spośród 303 zarejestrowanych tego dnia w 450-osobowej izbie. Nie głosowali członkowie Komunistycznej Partii Ukrainy.

Parlament zwrócił się w deklaracji do wspólnoty międzynarodowej, by nie uznawała Republiki Krymu oraz przeprowadzonej przez Rosję aneksji półwyspu, "dokonanej z brutalnym naruszeniem podstawowych norm prawa międzynarodowego i ogólnie uznanych zasad istnienia państw".

"Naród ukraiński nigdy i w żadnych warunkach nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu spod okupacji, nie zważając na to, jak długotrwała i trudna będzie ta walka" - czytamy.

WP

Parlament Ukrainy zagwarantował także w czwartek prawa narodu krymsko-tatarskiego w składzie państwa ukraińskiego i poparł deklarację ONZ o prawach rdzennych narodów, która m.in. zakazuje prowadzenia działań wojennych na zamieszkanych przez nich terytoriach.

"Ukraina gwarantuje ochronę i rozwój tożsamości etnicznej, kulturalnej, językowej i religijnej narodu krymsko-tatarskiego jako narodu rdzennego oraz wszystkich innych mniejszości narodowych Ukrainy" - czytamy w oświadczeniu Rady Najwyższej.

Deputowani uznali Medżlis (parlament) narodu krymsko-tatarskiego za jego organ przedstawicielski i zagwarantowali Tatarom prawo do samorealizacji w składzie państwa ukraińskiego.

Rada Najwyższa zdecydowanie potępiła ponadto "próby ograniczania praw politycznych i socjalnych (...) obywateli Ukrainy żyjących w Autonomicznej Republice Krymu (...), obserwowane w wyniku antykonstytucyjnego referendum".

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP