Trwa ładowanie...
dxdz80o
16-12-2008 16:55

Parlament Europejski zatwierdził budowę Domu Historii Europejskiej

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering potwierdził, że Prezydium PE podjęło "jednomyślną decyzję" o utworzeniu Domu Historii Europejskiej.

dxdz80o
dxdz80o

Jak podkreślił na konferencji prasowej w Strasburgu, składające się z przewodniczącego PE i jego 14 zastępców oraz 6 kwestorów Prezydium po długiej dyskusji podjęło decyzję w poniedziałek wieczorem "jednomyślnie".

- Wiceprzewodniczący (PE) Adam Bielan przekazał poprawki do propozycji, które zostały włączone do raportu stanowiącego podstawę" Domu Historii Europejskiej - powiedział Poettering. - Zostaną uwzględnione w dalszych pracach - zapewnił.

Towarzyszący Poetteringowi na konferencji prasowej wiceprzewodniczący PE Miguel Martinez Martinez dodał, że projekt jest "trudny", bo już we wczesnym etapie pojawiły się zastrzeżenia.

Zgłaszali je głównie polscy eurodeputowani, którzy w raporcie koncepcyjnym sporządzonym przez niezależnych ekspertów znaleźli błędy i pominięcia historyczne, zwłaszcza dotyczące roli Polski w historii Europy.

dxdz80o

- Jeśli każdy zacznie dopominać się o swój kraj, to ćwiczenie (próba upamiętnienia wspólnej europejskiej historii) będzie zagrożone - powiedział Martinez Martinez.

Prezydium zdecydowało, że na początku roku powstanie polityczna Rada Nadzorcza projektu, a także Rada Naukowa wysokiego szczebla oraz sztab organizacyjny. To Poettering zaproponuje Prezydium skład Rady Naukowej, która - jak zapewnił - składać się będzie z "różnych naukowców z wielu państw europejskich".

Zgłoszone przez wiceprzewodniczącego Adama Bielana (PiS) 43 poprawki przygotował historyk i eurodeputowany PiS Wojciech Roszkowski wspólnie z grupą roboczą PE "Zjednoczona Europa, Zjednoczona Historia", w której zasiadają posłowie z kilkunastu krajów UE.

Poprawki dotyczą m.in. roli Polski w historii Europy (początkowo pominięto zupełnie wojnę bolszewicką i bitwę pod WiedniemWiedniem)
i oporu Polski podczas II wojny światowej oraz związków między "Solidarnością" i działaniami papieża Jana Pawła II a upadkiem komunizmu. Inna z poprawek koryguje zdanie, że chrześcijaństwo rozwinęło się w IV wieku.

dxdz80o

Projekt Domu Historii Europejskiej, jak mówi się w PE, to "dziecko Poetteringa". O tej idei wspomniał już w swoim pierwszym przemówieniu programowym 13 lutego 2007 roku. Dom Historii Europejskiej ma zajmować się pielęgnowaniem pamięci o europejskiej historii i dziejach jej zjednoczenia. Ma zostać otwarty około 2014 roku.

Jak tłumaczył Martinez Martinez, projekt jest skierowany do "tysięcy turystów z UE i spoza Europy, którzy odwiedzają Brukseli i siedzibę Parlamentu Europejskiego". Przy okazji będą mogli zwiedzić także Dom Historii Europy. Placówka według wstępnych planów ma stanowić nowoczesne centrum wystawowe, dokumentacyjne i informacyjne o powierzchni ok. 4 tys. m kw., mieszczące ekspozycję stałą dotyczącą historii Europy oraz wystawy czasowe.

Lecz ta inicjatywa wciąż nie ma zatwierdzonego budżetu i wcale nie jest oczywiste, czy kolejny przewodniczący PE, który obejmie funkcję po Poetteringu w lipcu 2009, będzie musiał ją kontynuować. (jks)

Inga Czerny

dxdz80o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxdz80o
Więcej tematów