Trwa ładowanie...

Parlament Europejski. Debata o aborcji w Polsce. Patryk Jaki: "my tego się nie wstydzimy"

W Parlamencie Europejskim debatowano we wtorek o aborcji w Polsce. - Każdy ma swoje prawa, poza dziećmi, które są posądzone o niepełnosprawność - powiedział eurodeputowany PiS Patryk Jaki. - Nikt nie ma prawa być sumieniem kobiet - stwierdziła z kolei Elżbieta Łukacijewska z PO.
Share
Parlament Europejski. Debata o aborcji w Polsce. Przedstawicielka socjaldemokratów Iratxe Garcia Perez miała maseczkę z symbolem Strajku Kobiet
Parlament Europejski. Debata o aborcji w Polsce. Przedstawicielka socjaldemokratów Iratxe Garcia Perez miała maseczkę z symbolem Strajku KobietŹródło: PAP, Fot: EPA
db2c5q4

Debata w Parlamencie Europejskim odbyła się pod hasłem: "Faktyczny zakaz aborcji w Polsce". - Sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o prawa reprodukcyjne, nie poprawiła się - ocenił Helena Dalli, unijna komisarz ds. równości.

Dodała, że po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego "98 proc. aborcji dokonywanych w Polsce po tym nowym orzeczeniu stanie się bezprawnych".

- Nikt nie ma prawa być sumieniem polskich kobiet, żadna kobieta nie będzie zachodziła w ciążę, bo tak chcieliby politycy - powiedziała europosłanka Elżbieta Łukacijewska (PO). W imieniu grupy Europejskiej Partii Ludowej mówiła też, że miała nadzieję, ze polskie kobiety "nie będą zmuszane do heroizmu".

db2c5q4

Zobacz też: Cezary Tomczyk: nie wierzę Krystynie Pawłowicz

Europosłanka Sylwia Spurek, przemawiająca w imieniu Zielonych, mówiła z kolei o kontroli rządu PiS nad Trybunałem Konstytucyjnym. - To nie orzeczenie, ale polityczny zamach na fundamentalne prawo kobiet do decydowania o sobie - stwierdziła Spurek.

Eurodeputowany Leszek Miller (Lewica) powiedział, że zmuszanie kobiet do rodzenia w każdych okolicznościach jest "aktem okrutnej, państwowej przemocy".

db2c5q4

Debata w PE o Polsce. PiS: "Opowiedzcie się za cywilizacją życia"

Reprezentująca rządzący w Polsce obóz PiS Jadwiga Wiśniewska powiedziała, że debata ma na celu podsycanie sporu politycznego w kraju, a Parlament Europejski "po raz kolejny łamie praworządność".

- Opamiętajcie się. Opowiedzcie się za cywilizacją życia - zaapelowała europosłanka PiS. - Kwestie związane z ochroną życia są kompetencją państw członkowskich - powiedziała Wiśniewska.

Debata o PE w Polsce. Patryk Jaki o "specjalnych prawach w PE"

Patryk Jaki (PiS), przemawiając w imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), ironizował, że w PE "każdy ma swoje prawa, poza dziećmi, które są posądzone o niepełnosprawność".

db2c5q4

- Kto dał wam prawo do decydowania, które życie jest lepsze, a które gorsze? Wielu Polaków nie dzieli życia na życie lepsze i życie gorsze. I powiem wam więcej: my tego się nie wstydzimy - stwierdził.

W podobnym tonie Patryk Jaki skomentował wtorkową debatę w mediach społecznościowych.

"W PE specjalnie prawa mają wszyscy, nawet ostatnio konferencja ws. specjalnego podejścia do kobiet świadczących... usługi seksualne - tylko nie dzieci posądzone o niepełnosprawność. Pytałem, kto dał im prawo do decydowania, które życie jest lepsze, a które gorsze" - napisał europoseł PiS na Twitterze, dołączając zapis swojego wystąpienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

db2c5q4

Podziel się opinią

Share
db2c5q4
db2c5q4
Więcej tematów