Park linearny w Zagłębiu Dąbrowskim. Ruszyły konsultacje społeczne
W Zagłębiu Dąbrowskim ruszył najważniejszy etap prac nad parkiem linearnym - konsultacje społeczne. Kiedy mieszkańcy zadecydują o przyszłości doliny Przemszy i Brynicy, powstanie kompleks rekreacyjny, który będzie wzorem dla innych polskich regionów.
Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Będzin, Psary, Sławków, Siewierz oraz powiat będziński zacieśniają współpracę, by stworzyć jeden wielki park - Zagłębiowski Park Linearny. Projekt wszedł na etap konsultacji, a po ich zakończeniu jest szansa na gruntowną przebudowę terenów zielonych Zagłębia Dąbrowskiego.
Park Linearny to wspólna inicjatywa miast położonych w dolinie rzek Przemszy i Brynicy. Celem projektu jest wypracowanie w ramach konsultacji społecznych wizji zagospodarowania przestrzeni publicznych. Obszary objęte projektem w poszczególnych gminach:
- park Zielona w Dąbrowie Górniczej,
- park miejski z Egzotarium w Sosnowcu,
- park Rozkówka, Małpi Gaj i Brzozowica w Będzinie,
- tereny zielone w Siewierzu (przy średniowiecznym zamku oraz nad rzeką Przemszą),
- tereny rekreacyjno-sportowe nad rzeką Białą Przemszą w Sławkowie,
- park w Górze Siewierskiej w gminie Psary.
Na ulice miast zaangażowanych w projekt, ruszyli ankieterzy. Mają zbierać informacje od mieszkańców Zagłębia na temat planowanej inwestycji. Po wypełnieniu tysiąca ankiet, w tym stu od osób niepełnosprawnych, koordynatorzy projektu zaczną debaty społeczne. Wtedy też mogą ruszyć pierwsze inwestycje.
- Chcemy, by cały obszar, stanowiący doliny rzek Przemszy i Brynicy, stał się zielonym kompleksem o funkcjach ekologiczno-rekreacyjnych. To sposób na to, aby pokazać że Zagłębie to nie tylko tereny poprzemysłowe, ale również przyjazna przestrzeń, w której ludzie chcą żyć a nowoczesne firmy inwestować – mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Jednak na szybką realizację nie ma co liczyć, pierwsze atrakcje powstaną nie wcześniej niż w 2016 roku,. Koszt inwestycji to 2.685.375,00 zł, w 85 proc. ma być sfinansowane przez fundusze UE.