Trwa ładowanie...
d1rfatn

Park Jalu Kurka będzie otwarty dla mieszkańców Krakowa

Po latach przekonywania i próśb doszło do porozumienia w sprawie parku Jalu Kurka. W końcu księża zgodzili się na otwarcie bram dla mieszkańców i turystów.

Share
d1rfatn

Park Jalu Kurka jest jedynym miejscem zielonym na obszarze pomiędzy ul. Długą a Dworcem Głównym. Od wielu lat okoliczni mieszkańcy wyrażali chęć korzystania z tej przestrzeni, jednak dostępu do niej bronili właściciele - księża salwatorianie. 10 lat temu teren ten został im zwrócony przez Komisję Majątkową i od wtedy ogród stał zamknięty.

W końcu udało się jednak osiągnąć kompromis - miasto będzie ponosić koszty utrzymania parku, a mieszkańcy i turyści będą mogli bezpłatnie z niego korzystać. Zobowiązania finansowe mają być z powrotem przerzucone na zakonników, kiedy na obrzeżach parku staną budynki klasztorne i dom pielgrzyma. Według projektów mają one zająć 10 proc. terenów zielonych.

W tym momencie trwają prace nad przygotowaniem umowy, która zadowoli obie strony. Miasto chce, żeby krakowianie mogli korzystać z parku przez długie lata, powstają już plany zagospodarowania przestrzeni. Park ma być otwarty od jesieni.

d1rfatn

Podziel się opinią

Share
d1rfatn
d1rfatn
Więcej tematów