Para prezydencka z oficjalną wizytą w Norwegii
• Para prezydencka w Królestwie Norwegii
• Andrzej Duda z małżonką rozpoczynają w niedzielę po południu oficjalną wizytę w Norwegii
Pierwszym punktem niedzielnego pobytu w Oslo będzie spotkanie z Polakami mieszkającymi w tym kraju. Prezydent wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla Polonii.
Oficjalny program wizyty rozpocznie się w poniedziałek od powitania pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy przez króla Norwegii Haralda V i królową Sonję. Tego samego dnia zaplanowano rozmowy prezydenta z przewodniczącym norweskiego parlamentu i z premier Norwegii Erną Solberg.
Poniedziałkowy wieczór para prezydencka spędzi na oficjalnym obiedzie wydanym przez królewską parę.
Kolejny dzień oficjalnej wizyty rozpoczną kwestie ekonomiczne. Prezydent Andrzej Duda i król Harald V zainaugurują obrady Polsko-Norweskiego Forum Gospodarczego. Wezmą w nim udział przedstawiciele polskiego przemysłu stoczniowego, zbrojeniowego oraz branży energetycznej. Prezydent Andrzej Duda będzie również tego dnia świadkiem podpisania przez Polską Grupę Zbrojeniową listu intencyjnego z norweską branżą zbrojeniową.
Również we wtorek Andrzej Duda przeprowadzi rozmowy wojskowe w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Norwegii. Ważnym punktem będzie też wykład prezydenta w Instytucie Noblowskim. Andrzej Duda będzie mówił w swoim wystąpieniu na temat znaczenia przestrzegania prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie.
Ostatniego dnia wizyty w Norwegii, w środę para prezydencka będzie na północy Norwegii w miejscowości Hakvik, niedaleko historycznego Narwiku, gdzie w czasie drugiej wojny światowej wielu Polaków walczyło w bitwie o Narwik.
Prezydent Andrzej Duda z małżonką w Hakvik odwiedzą odrestaurowany w ubiegłym roku cmentarz z grobami polskich żołnierzy. Prezydencki minister ds. międzynarodowych Krzysztof Szczerski przed wizytą w Norwegii powiedział IAR, że prezydent Adnrzej Duda przykłada dużą wagę do kontaktów z państwami skandynawskimi. Minister podkreślił, że głównym celem wizyty w Norwegii, a później także w Danii, Szwecjii i Finlandii, jest odnowienie tych kontaktów i rozszerzenie współpracy zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i wojskowym oraz politycznym. Kraje w rejonie Morza Bałtyckiego - jak tłumaczył Krzysztof Szczerski - są dla Polski naturalnymi partnerami w regionie i należy tę współpracę maksymalnie rozbudować.